Každému Příbramákovi je jasné, že najít mnohdy nějaké volné parkovací místo může být malý horor. Přesto málokdo počítá s utrpením trvajícím i třeba víc než půl hodiny. Nakonec, když už pro své auto místo najde, musí stejně šlapat dlouhou cestu pěšky, protože má dost čekání a hledání, a zjistil, že cesta na úřad by byla rychlejší i pohodlnější například autobusem.
„Vracel jsem se z pracovní schůzky, ale víc času než jednání s klientem mi zabralo hledání volného parkoviště,“ postěžoval si Miroslav Vrátný, který nechává pravidelně auto na parkovišti v Plzeňské ulici, ale ve středu musel najít náhradu na místě vzdáleném přes pět minut chůze. „Na odlehlých parkovištích většinou nějaké místo najdu, ale je to daleko, a když k tomu přičtu ještě dopravu ve špičce, tak je opravdu lepší chodit pěšky.“
Přímo kritickým dnem bývá pro motoristy v Příbrami středa. Rozsáhlé parkoviště na náměstí Tomáše Garrigue Masaryka je v tento den vyhrazeno pouze trhovcům a možností k parkování tak výrazně ubude. Navíc se jedná o úřední den, takže spousta lidí míří za vyřizováním svých záležitostí na úřadech.
Ke špatné situaci ve městě nejen v úředních dnech přispívá také množství oprav silnic. Výstavba nové kanalizace v Hrabákově ulici, Mariánském údolí a na náměstí Dr. J. Theurera znemožní přes prázdniny v těchto místech spoustě řidičům i obyvatelům zmíněných ulic zaparkovat. Jako náhradu jim město poskytlo polovinu parkoviště ve Fibichově ulici.
„Je to od města sice hezké, ale vyhrazená část parkoviště ve Fibichovce bývá většinou poloprázdná a na té druhé je místa tak málo, že mají auta pomalu problémy projet,“ řekl Zdeněk Kovář, který jezdí do centra do práce radši už brzy ráno, aby se potížím s parkováním vyhnul.
„Parkování v Příbrami je samozřejmě velkým problémem, který se snažíme řešit. Na podzim tohoto roku by měla začít modernizace autobusového nádraží, jejíž součástí bude i zřízení nových 66 parkovacích míst, včetně stání pro invalidy,“ řekl starosta Příbrami Josef Řihák.
Ve středu a ve čtvrtek jsme se vypravili zjistit, jak je v centru parkování složité. Na nejfrekventovanějších parkovištích jsme ve stejný čas porovnávali, kolik je volných míst a musíme čtenáře varovat. Ve středu raději choďte pěšky, pokud je to možné! Jen tak se vám totiž někde zaparkovat nepodaří, a to ani na placených místech.
Ve čtvrtek už byla situace o něco lepší. Na všech parkovištích bylo vždy alespoň několik míst volných.