„Nyní se dokončuje projektová dokumentace na kontejnerové bydlení. Výstavba bude rozdělena na etapy, přičemž v té první by to mělo být zhruba dvanáct buněk. V první etapě bychom měli investovat zhruba čtyři miliony korun. Nenašli jsme levnější způsob, jak naplnit literu zákona a akceptovat, že jsme jako město povinni pomoci lidem bez přístřeší," sdělil Příbramskému deníku starosta Jindřich Vařeka.

Náklady zatím jen z městské kasy
Zatím by veškeré náklady měly jít výhradně z městské kasy. Šance na získání dotace bude podle radních až u druhé fáze výstavby.

Posláním centra je nabídnout pomoc mužům a ženám, kteří se z různých příčin ocitli v nepříznivé sociální situaci a podpořit je ve snaze tuto situaci řešit. Do centra si lidé mohou přijít nejen pro polévku, ale i pro radu. Poskytnuto jim bude i základní ambulantní ošetření.

„Nízkoprahové denní centrum poskytuje službu všem, kteří pomoc potřebují. Obávám se, že mnozí lidé si spojují takové zařízení s povaleči a opilci, kteří se poflakují okolo nebo uvnitř takového zařízení. Tato představa je však bohužel zcela mimo realitu." Alena Ženíšková, místostarostka

V Příbrami je 53 lidí bez přístřeší
V Příbrami je podle radních zhruba 53 lidí bez trvalého přístřeší, přičemž možná tři nebo čtyři z nich prý spadají do skupiny nepřizpůsobivých občanů bezdomovců. Útočiště by v centru mohlo letos najít téměř třicet lidí.„Jelikož půjde o jednoduchou variantu kontejnerového bydlení, je možné i postupné rozšiřování," upřesnila místostarostka. Buňky budou připojené ke kanalizaci, vodovodu a elektřině.

Polévku si lidé odpracují
Zřízení centra je ale pouze jednorázová pomoc, dlouhodobě problematiku bezdomovectví nevyřeší. Radní proto chtějí tuto skupinu lidí motivovat k nalezení zaměstnání a vlastního bydlení.

Motivace získat vlastní bydlení
Jednou z možností je i to, že by si lidé polévku a čas strávený v centru odpracovali například u technických služeb.

Začleňování by měla na starosti sociální firma, která s technickými službami bude spolupracovat. Radní si chtějí také posvítit na rozdělování sociálních dávek, aby nebylo tak výhodné.