K úternímu datu, tedy k prvnímu září, skončila výroba čirých i matných sto a vícewatových žárovek. Nařídila to Evropská komise pro celou Evropskou unii. Důvodem je úspora energie a snížení emisí oxidu uhličitého. Každé září skončí jeden typ čiré žárovky s nižším výkonem. Za sedm let by neměly existovat ani čiré halogenové žárovky. Náhradou by v budoucnu měly být nízkoenergetické světelné zdroje a zářivky.

Uspořit ročně nějakou tu korunu je pro každého jistě příjemné, ale někdo se bude se starou klasikou loučit nerad. „Když jsem se to dověděl, žárovky jsem si koupil do zásoby. Nemám rád světlo z těch úsporných. Dlouho startují, než začnou pořádně svítit, navíc se mi nelíbí, že jsou plné rtuti,“ namítal Josef Klepal v prodejně s elektronikou v Příbrami.

Zjistili jsme, že příbramští prodejci elektroniky zvýšenou poptávku očekávali a předem se zásobili. „Žárovky máme minimálně na celý měsíc. Zájem o ně je docela velký. Já osobně jsem tak napůl přesvědčený, že nahradit klasické žárovky úspornými je dobrá věc. Jsou místa, kde se úsporka nestačí ani zahřát, třeba v chodbě nebo na toaletě,“ řekl Luděk Raušer z příbramského železářství.

O klasické žárovky je v Příbrami stále velký zájem především u starších lidí, a to hlavně kvůli ceně. Nakoupí si často několik stowattových žárovek najednou. Shodly se na tom prodavačky z dalšího příbramského elektra.

Úsporná žárovka je sice dražší než obyčejná, rozdíl v ceně je minimálně stokorunový, ale úspora se projeví v konečné spotřebě energie. Déle vydrží a měla by snížit spotřebu domácnosti o deset až patnáct procent.