VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zástupci lomu Skoupý se s Petrovicemi zatím nedohodli. Jednat budou dál

Petrovice – Na mimořádném zasedání zastupitelstva dne 19. března bylo k jednání pouze jedno téma, situace kolem vápencového lomu v osadě Skoupý. Jeho činnost podle zastupitelů už 20 let komplikuje život místním obyvatelům a nyní se přidala ještě obava o ztrátu zdroje pitné vody. Situaci přijel na zasedání řešit a vysvětlit nový jednatel společnosti Agir, která lom provozuje, Karel Chalupa. 

23.3.2018
SDÍLEJ:

O mimořádné zasedání zastupitelstva ohledně situace kolem lomu Skoupý byl velký zájem.Foto: Deník / Ctibor Radek

O veřejné zasedání byl velký zájem, a proto se konalo v sále Obecního domu. Na začátku přednesl výhrady a obavy obyvatel Petrovic vůči posledním aktivitám firmy Agir starosta obec Petr Štěpánek. V jeho řeči zazněly tři hlavní problémy, které lidé v osadě Skoupý, potažmo v dalších obcích považují za velmi závažné.

Obec požaduje pro provozovateli lomu rapidní snížení hlučnosti a prašnosti, ta trápí veřejnost už zhruba dvacet let. V tomto směru jednatel společnosti Karel Chalupa namítl, že tyto dva problémy vnímá a hned po svém nástupu do funkce, což bylo zhruba před měsícem, začal pracovat na jejich řešení. Třetím problémem je, že firma Agir, která nyní těží vápenec na čtyřech patrech a uvažuje o zkušením zářezu patra pátého. To by ale podle obce mohlo výrazně ohrozit jediný zdroj pitné vody, který se nalézá na druhé straně vrchu Křemenice.

Situaci navíc komplikuje dlouhodobý nedostatek srážek. „Za poslední dva měřené roky na naše území spadlo o 30 procent méně srážek. A srážky jsou jedinou dotací vody do tohoto území. Takže my máme už teď ohrožený zdroj pitné vody jenom tím, že je sucho a ještě by mělo k tomu přibýt čerpání důlních vod,“ vysvětlil petrovický starosta. 

Jednatel Agiru Karel Chalupa předložil zastupitelům návrh textu společného memoranda, ke kterému ale zastupitelé měli výhrady. V něm provozovatel lomu požadoval prolomení nebo aspoň posunutí data platnosti současného Plánu otvírky a přípravy dobývky (POPD), ten v současné době končí v roce 2023. Obec naopak požaduje stažení žádosti o vypouštění důlních vod, kterou na Středočeský kraj podala firma Agir. Bohužel ani jedna strana nedokázala ze svých požadavků ustoupit.

Padlo několik další návrhů na řešení, jako například zanesení kóty 486, pod kterou se Agir zaváže nejít s těžbou, či že nebude vůbec usilovat o zkušební zářez páté etáže, ale naproti tomu jednatel Chalupa požadoval od obce záruky, že padne současné ukončení Plánu otvírky a přípravy dobývky v roce 2023. To ale zastupitelé považovali v současné době za nepřijatelné. Vyzvali Agir, aby nejdříve splnil snížení hlučnosti a prašnosti a pak se bude jednat dál.

O mimořádné zasedání zastupitelstva ohledně situace kolem lomu Skoupý byl velký zájem.

Po více jak dvou hodinách věcného jednání se obě strany na svých požadavcích nedohodly. Pouze se domluvily na tom, že chtějí jednat dál. „Nejdřív ukažte dobrou vůli, snižte hlučnost a prašnost a můžeme se tu za půl roku sejít k dalšímu jednání,“ řekl zástupcům Agir starosta Petrovic Petr Štěpánek. S tím ale úplně nesouhlasil jednatel firmy Karel Chalupa. „Pochopte, že ale potřebujeme nějakou záruku, že budeme moci v těžbě vápence pokračovat dál,“ řekl s tím, že přestože nedošlo k dohodě, na snížení hlučnosti a prašnosti bude firma pracovat dál. 

Po skončení jednání zástupci obou stran neskrývali zklamání. „Jestli stáhneme žádost o vypouštění důlních vod nebo ne, to si ještě probereme a zvážíme, ale odcházím zklamán, přišel jsem s nějakou vizí, s nějakými nápady a cestou, jak jít dál, ale bohužel je tu nedůvěra,“ shrnul své pocity po skončení jednání jednatel firmy Agir Karel Chalupa.

Zklamání neskrýval ani starosta Petrovic. „Stojím o spolupráci s každým subjektem, který se na území obce nachází, ale nesmí nás obtěžovat a ohrožovat. To se ale bohužel u Agiru stalo. Obávám se, že naděje, kterou přinesl nový jednatel firmy, vymizí a nebude schopný dosáhnout nějaké změny. Pokud společnost Agir dostojí svým slibům ohledně snížení prašnosti a hlučnosti, a je mi jedno jestli to bude za dva tři měsíce, a že nebude usilovat o zahloubení lomu, tak jsme ochotni jednat o změně časové uzávěry Plán u otvírky a přípravy dobývky. Ona pro nás není důležitá, pro nás je důležité, aby se tu dalo žít,“ řekl petrovický starosta Petr Štepánek. 

Autor: Radek Ctibor

23.3.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel odborných předmětů 25 000 Kč

Učitelé odborných předmětů (kromě pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami) Učitel/ka výpočetní techniky. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 34000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: učitel/ka výpočetní techniky a odborných předmětů informační technologie, Požadavky:, plnou kvalifikaci dle zákona o pedagogických pracovnících, praxe vítána, Nástup od 1.9.2018. Mzda: 25 000,- až 34 000,- Kč ( dle praxe ), Kontakt: Fiřtíková Marie Ing., tel.: 602 182 367, e-mail: firtikova@sbrez.cz, Místo výkonu práce:Vyšší odborná škola a Střední odborná škola, Březnice, Rožmitálská 340, Březnice. Pracoviště: Vyšší odborná škola a střední odborná škola, březnice, rožmitálská 340, Rožmitálská, č.p. 340, 262 72 Březnice. Informace: Marie Fiřtíková, +420 602 182 367.

Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 21 000 Kč

Ostatní odborní pracovníci v administrativě a správě organizace Koordinátor/ka objednávek. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: koordinátor/ka objednávek, Vaší každodenní náplní práce bude:, - Koordinovat prodejní objednávky v interním systému a hlídat dodržování termínů a požadavků zákazníka, - Fakturace vyexpedovaných prodejních objednávek, zpracování přehledů a pravidelných reportů, - Písemná i ústní komunikace v anglickém jazyce a interní komunikace napříč odděleními v Příbrami, - Spolupráce s kolegy z celého světa, kdy budete využívat a prohlubovat své jazykové schopnosti, pracovat v příjemném prostředí a přátelském kolektivu příbramské pobočky, - Setkáte se s požadavky našich zákazníků, které se budete snažit vyřešit k jejich spokojenosti. Čeká Vás také zajímavá administrativa v nejnovějším systému Axapta od společnosti Microsoft, Na tuto pozici budete potřebovat:, - Znalost anglického jazyka a jeho každodenní využití v komunikaci s našimi pobočkami a zákazníky, - Pokročilou znalost MS Office (Word, Excel, Outlook). V Excelu zejména práce s tabulkami a zpracování grafů, - Základní znalost čtení a orientace v technické dokumentaci Vám pomůže lépe pochopit požadavky našich zákazníků, - Pečlivost, komunikativnost a vstřícnost by měly být Vašimi přirozenými vlastnostmi, Co Vám naše společnost nabízí ?, - Komunikativní a přátelský kolektiv, - Pružnou pracovní dobu, - Týden dovolené navíc, - Věrnostní finanční odměny a zajímavé mzdové ohodnocení, - Dostupnost MHD, hlídané parkoviště v areálu společnosti, - Výhodný mobilní tarif nejen pro Vás, ale také pro vaše rodinné příslušníky, - Finanční příspěvky na penzijní/životní připojištění, sportovní či kulturní aktivity, firemní akce, večírky a další zajímavé benefity, V případě zájmu o volnou pracovní pozici nám zašlete Váš strukturovaný životopis. Pečlivě čteme každý zaslaný životopis a všem odpovídáme., Zasláním životopisu souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů pro účel výběrového řízení na pracovní pozici, o kterou se ucházíte a pouze po dobu trvání výběrového řízení., Zaměstnanecké výhody:, týden dovolené navíc, příspěvek na stravování, sportovní či kulturní aktivity a další benefity, Nástup od 1.9.2018. Mzda: od 21 000,- Kč, Kontakt:Michaela Karlová Bc., tel.: 318 479 212 od 9:00 - 15:00 hod., e-mail: prace@wheelabratorgroup.com, Místo výkonu práce:Wheelabrator Czech s.r.o., Za Balonkou č.p. 269, Příbram I. Pracoviště: Wheelabrator czech s.r.o., Za Balonkou, č.p. 269, 261 01 Příbram 1. Informace: Karlová Michaela, +420 318 479 212.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Vrátný 15 000 Kč

Vrátní Vrátní - noční hlídači. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: vrátní - noční hlídači, Náplň práce:, hlídání objektu, úklid areálu, mytí aut, menší údržby a opravy, sekání trávy v areálu, , Požadavky:, uvítáme ŘP skupiny B, Zaměstnanecké výhody:, 5 týdnů dovolené, zvýhodněné firemní stravování 30,- Kč oběd, zázemí stabilní společnosti s dlouholetou tradicí, moderní čisté prostředí, více práce placené navíc, Nástup možný ihned. Mzda: 15 000,- Kč, Kontakt:Braunová Lucie DiS., tel.: 318 493 760 od 8:00 do 14:00 hod., e-mail: braunova.lucie@pbtisk.cz, Místo výkonu práce:PBtisk a.s., Dělostřelecká č.p. 344, Příbram I. Pracoviště: Pbtisk a.s., Dělostřelecká, č.p. 344, 261 01 Příbram 1. Informace: Lucie Braunová, +420 318 493 760.

Výroba - Výroba Strojírenští kovodělníci 20 000 Kč

Strojírenští kovodělníci Dělníci v zinkovně. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Pozice: dělníci v zinkovně, OC, Zaměstnanecké výhody: 5 týdnů dovolené, příspěvek na stravování, odměny při výročích, prémiový řád, firemní akce, Nástup možný ihned na dobu neurčitou. Mzda: 20 000,- Kč, Kontakt: Kopáček Václav, tel.: 734 318 488 - po - pá 7:00 - 16:00 hod., e-mail: vaclav.kopacek@wiegel.cz, i osobně, Místo výkonu práce: Apollo Metal, spol. s r.o. provozovna Čenkov, Čenkov, 262 23 Jince. Pracoviště: Apollo metal, spol. s r.o. provozovna čenkov, 262 23 Jince. Informace: Václav Kopáček, +420 734 318 488.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Opilý řidič srazil cyklistu, za volantem ho vystřídala manželka. Také pila

Celníci a inspektoři odhalili nelegální obchod s tygry
14

Šílené podmínky. Berousek prodával tygry Vietnamcům kvůli čínské medicíně

Policisté řešili rozdělávání ohně a stanování v CHKO

CHKO Brdy - Přes suché a horké počasí letošního roku někteří nezodpovědní lidé hazardují a rozdělávají oheň v lese. Rozdělání ohně je porušením zákona o lesích a za daný přestupek je stanovena pokuta do výše patnácti tisíc korun.

Větší hrozba, než nehody: to, co nosí lidé v hlavě

Střední Čechy – Očkování proti pneumokoku. Jedna z prvních otázek, s níž se setkává každý, kdo řeší přijetí někoho ze svých blízkých do domova seniorů či obdobného zařízení. Pro leckoho je to překvapení. O invazivním pneumokoku se moc neví.

Tygři na porážku: Padla tři obvinění

Člen slavného cirkusového rodu Ludvík Berousek čelí podezření, že prodával tygry do vietnamských restaurací. Policisté a celníci v pondělí provedli razii v Berouskově zooparku v Bášti u Prahy a také v tržnici SAPA v Praze-Libuši.

Dům psího utrpení a dvoujazyčná likvidace gigantického burgeru: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 17. července 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT