VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zástupci obcí nejsou jednoznačně proti přímé volbě starostů

Příbramsko - Hnutí SPD usiluje o novelu ústavy, ve které navrhuje zavést přímou volbu starostů a hejtmanů. Předkladatelé si od návrhu slibují větší odpovědnost přímo volených starostů a hejtmanů ke spravovanému majetku. Funkční období starostů a hejtmanů by mělo být podle ústavy čtyřleté a podrobnosti jejich volby by stanovil zákon.

16.2.2018 AKTUALIZOVÁNO 16.2.2018
SDÍLEJ:

Ilustrační snímek.Foto: Deník/Vít Černý

Požadavek na zavedení přímé volby starostů, hejtmanů i poslanců mělo hnutí už ve svém volebním programu. Přímo volený starosta či hejtman mají podle SPD silnější mandát a tím pádem i větší autoritu. To ji pak umožňuje lépe prosazovat volební sliby. Názory komunálních politiků se však na to liší. Větší část oslovených starostů obcí s přímou volbou nesouhlasí. Také se dá se říci, že co tázaný zástupce obce, to jiný názor a jeho odůvodnění.

„S přímou volbou starostů a primátorů s ohledem na dostupné informace a předpokládané fungování navrženého systému v obcích a městech nesouhlasím. Dle mého názoru je spíš nutná úprava volebního zákona a poměrného zastoupení - část kandidátů, kteří získají vyšší počet hlasů, se do zastupitelstva obce s ohledem na přepočty nedostane, a to je asi jedna z věcí, která vadí i voličům- než řešení přímé volby,“ uvedla starostka Sedlec-Prčice Miroslava Jeřábková.

Podobný názor na přímou volbu má i starosta Petrovic Petr Štěpánek: „Obávám se, že přímá volba starostů a primátorů má mnoho úskalí,“ konstatuje. A potom dále vysvětluje: „Neumím si představit, že by byl přímou volbou zvolen starosta, který by špatně komunikoval se zbytkem zastupitelstva. To by dané město nebo obec úplně paralyzovalo. Také by se mohlo stát, že v malé obci určitá lobbystická skupina prosadila do vrcholné funkce vedení obce svého „bílého koně“. Tím ale neříkám, že je to nemožné nebo nesprávné. Poměrně dobře funguje tento model v Polsku, kde zjednodušeně řečeno platí, že když je kolize mezi starostou a zastupitelstvem, tak se místním referendem rozhodne, kdo má zůstat a kdo bude převolen. To je dobrý nástroj a motivace k tomu, aby starosta a zastupitelé hledali cestu k dohodě.“

Také starosta Nového Knína Tomáš Havlíček není přímé volbě starostů plně nakloněn: „Já osobně jsem k přímé volbě spíše skeptický. Myslím si, že současný systém, kdy volební strana jde do voleb se svým kandidátem na starostu a pokud strana dostane dostatečný počet křesel, tak je zvolen a má podporu právě těch svých straníků, je v pořádku. Případ, kdy bude přímo zvolen starosta a nebude mít podporu zastupitelů, je nesmyslný. Další věc je, že zvláště v menších obcích těch kandidátů na starostu není zase moc.

S přímou volbou naprosto nesouhlasí starosta Rožmitálu pod Třemšínem Josef Vondráček: „Po téměř dvaceti letech starostování si myslím, že přímá volba, zvláště u starostů, je hloupost.“ Proč si to myslí, vysvětluje Vondráček dále: „Pokud by šlo o osobu, která reprezentuje nějakou stranu, nebo hnutí, a nebude na jejich kandidátce, hodně její volitelnost oslabí. Pokud to bude někdo, kdo nepatří k žádné straně ani k žádnému hnutí, rád bych viděl, jak se bude dohadovat s radou i se samotným zastupitelstvem. Osobně jsem přesvědčen, že není doba na pokusy.“

Naprosto opačný názor má starosta Dublovic Otakar Jeřicha: „Zcela jistě bych to uvítal, jelikož na vesnicích se lidé znají osobně a stejně kandidují jako nezávislí kandidáti, případně pod hlavičkou nějakého spolku – například SDH a podobně. Ve velkých městech by to možná mohl být problém, ale když to našich sousedů na Slovensku bez problémů funguje, tak proč ne u nás.“

Starostovi Kamýku nad Vltavou Petru Haladovi se přímá volba starostů a primátorů zdá jako dobrý nápad, ale v dnešní době obtížně realizovatelný: „Chci-li být starostou obce, měl bych mít co největší podporu všech obyvatel dané obce,“ říká. Dále to podrobněji vysvětluje: „ Proto si myslím, že přímá volba starostů není zas tak špatný nápad. Nicméně, pokud by se měla v českém volebním systému realizovat, pak musí dojít ke změně kompetencí a pravomocí přímo voleného starosty a s tím souvisí změny zákonů, vyhlášek a dalších nařízení. Je tedy nejprve nutné prodiskutovat tuto změnu, připravit změny zákonů a pak je možné starosty obcí a měst volit přímo. V současné době to ale není reálné.“

S přímou volbou souhlasí i starosta Příbrami Jindřich Vařeka: „Přímá volba starosty je institut běžně používaný i v mnoha okolních zemích a nevidím proto důvod, proč by tento způsob volby starosty nemohl být použit i v České republice,“ představuje svůj pohled na problematiku a poté dále upřesňuje: „Zároveň podotýkám, že přímá volba starosty se nijak nevylučuje s udržením pravomocí udělených zastupitelstvu i současnou právní úpravou. Nejenom scéna vyšší politiky, ale i lokální politická dějiště potřebují klid na práci, která tak může být koncepční a dávat smysl. Přímá volba zastupitelstvem neodvolatelného starosty by rozhodně mohla přinést více klidu obcím a městům České republiky.“

Autor: Šárka Spáčilová

16.2.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 20 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladníci. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: skladníci, Požadujeme řidičský průkaz skupiny B, C a profesní průkaz., Nástup: od 15.6.2018. Lze i na zkrácený úvazek. Mzda: 20 000,- až 25 000,- Kč, Kontakt: Bartůňková Jitka, tel.: 737 474 000, e-mail: info@lamapb.com, Místo výkonu práce: LAMA PB s.r.o.- provozovna, Brod č.p. 45, Příbram 1. Pracoviště: Lama pb s.r.o.- provozovna, 261 01 Příbram 1. Informace: Jitka Bartůňková, +420 737 474 000.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel střední školy 13 000 Kč

Učitelé všeobecně vzdělávacích předmětů na středních školách Učitel/ka matematiky pro SŠ. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: učitel/ka matematiky pro SŠ, Zkrácený pracovní úvazek., Zaměstnanecké výhody: 40 dní dovolené, Nástup možný ihned., Mzda: 13 000,- až 15 000,- Kč, Kontakt: Angelová Zuzana, tel.: 774 943 104, 318 623 306, e-mail: angelova@waldorf.pb.cz, waldorf@waldorf.pb.cz, Místo výkonu práce:Waldorfská škola Příbram - mateřská škola, základní škola a střední škola, Hornická č.p. 327, Příbram II. Pracoviště: Waldorfská škola příbram - mateřská škola, základní škola a střední škola, Hornická, č.p. 327, 261 01 Příbram 1. Informace: Zuzana Angelová, +420 318 623 306,774 943 104.

Výroba - Výroba Ruční balič 12 200 Kč

Ruční baliči Baličské práce. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: Pozice: baličské práce, OC, Krátkodobé zaměstnání., Nástup od 12.8.2018 do 9.11.2018. Mzda: 12 200,-Kč, Kontakt:Serbin Ivan, tel.: 608 934 765, Místo výkonu práce:Ivan Serbin, areál firmy Atlantik Produkt Sedlčany, Kňovická č.p. 1249, Sedlčany. Pracoviště: Ivan serbin-provoz atlantik produkt., Kňovická, č.p. 1249, 264 01 Sedlčany. Informace: Ivan Serbin, +420 608 934 765.

Výroba - Výroba Mistr ve výrobě 21 000 Kč

Mistři a příbuzní pracovníci ve strojírenství Mistři montáží. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: mistři montáží, Pracovní náplň: řízení, vedení a zodpovědnost za úsek montážní a zámečnické dílny, zodpovědnost za výrobní proces (dle plánu výroby), zodpovědnost za podřízené pracovníky (zámečnická dílna, svařovna, brusírna a montáže sestav), Očekáváme: dobrá orientace v technické dokumentaci, práce s měřidly, spolehlivost, profesionalita, manažerské schopnosti, Nabízíme: práci na HPP přímo u zaměstnavatele, jistotu pravidelného výdělku, nástupní mzdu zohledňující znalosti a praxe v oboru, odměnu za plnou pracovní docházku, stravenky či závodní stravování, neformální firemní akce (večírky, sportovní aktivity), možnost využití benefitů firmy (sportovní či relaxační aktivity), vzdělávání (výuka anglického jazyka, technické kreslení), nástup dle dohody, náborového příspěvek v celkové výši 9 000 Kč, možnost příspěvku na ubytování , Nástup: od 12.6.2018 na dobu určitou na 1 rok. Mzda: 21 000,- Kč, Kontakt: Klimešová Lucie, tel.: 318 406 403 - po - pá 7:00 - 15:30 hod., e-mail: lucie.klimesova@geomine.cz, i osobně - Geomine a. s. Husova 570, Příbram, Místo výkonu práce: Geomine a.s., Husova č.p. 570, Příbram VI-Březové Hory. Pracoviště: Geomine a.s., Husova, č.p. 570, 261 01 Příbram 1. Informace: Lucie Klimešová, +420 318 406 403.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Pět let za pobodání souseda? Platí, řekl soud

Zahradní slavnost připomněla 110 let existence školy a pogratulovat přijel i Zdeněk Svěrák.
91

ZŠ Jiráskovy sady slavila výročí společně se Zdeňkem Svěrákem

Trenérský rekordman či největší karetní hříšníci. Nabízíme fakta o MS v Rusku

Boje v základních skupinách fotbalového mistrovství světa v Rusku jsou v plném proudu, v akci se už stihly představit desítky světových hvězd. Šampionát je vrcholnou událostí, kterou sleduje takřka celý svět. Přečtěte si největší zajímavosti o tomto mimořádném sportovním svátku. 

Obrazy Františka Ronovského se do Příbrami vracejí po třiceti letech

Příbram – František Ronovský Dnes je název výstavy, která bude v příbramské Galerii Františka Drtikola v Zámečku-Ernestinu slavnostně zahájena ve čtvrtek 21. června. Vernisáž začíná v 17 hodin a zájemci si budou moci obrazy významného malíře Františka Ronovského (1929-2006) prohlédnout do 12. srpna. Výstava je otevřena denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin.

Očekávejte silniční děs: přichází období oprav

Střední Čechy – Letní práce na silnici jsou pro řidiče noční můrou. K plynulosti prázdninového provozu totiž nepřispívají – zato uzavírky s nimi spojené přinášejí kolony spojené s někdy i citelným zdržením.

Král letošního ročníku okresního přeboru na závěr uspěl v Nové Vsi pod Pleší

Nová Ves pod Pleší /FOTOGALERIE/ – Závěrečné 26. kolo okresního přeboru nabídlo zajímavý souboj týmů, které ovládly jeho dva poslední ročníky.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT