Opozice nakládání s odpady v Příbrami kritizuje. Už dříve se podivila, proč náklady na svoz odpadu rostou, když město využívá skládku v příbramské části Bytíz a nemusí odpad vozit až do Chrástu u Březnice.


Podle starosty Jindřicha Vařeky je důvodem skutečnost, že je širší nabídka služeb, zprovozněný sběrný dvůr a vyšší počet stanovišť na bioodpad.

Demolice budov na bytízské skládce 
„Do té rozpočítané výše poplatků na hlavu se započítávají pouze skutečné náklady tohoto roku," sdělil na jednání zastupitelstva starosta Příbrami Jindřich Vařeka.


Původně radní navrhovali cenu za odvoz vyšší, lidé měli platit 648 korun. Vyhlášku ale stáhli z listopadového jednání zastupitelstva a zabývali se jí znovu na středečním jednání. Důvodem, proč růst poplatku nakonec nebude tak vysoký, je jednání s provozovatelem skládky.

Ten nechá zdemolovat budovy bránící dalšímu rozšíření skládky za necelé tři miliony korun, což je přibližně poloviční částka, než město původně počítalo. Loni město vybralo na poplatcích 14,7 milionu, celkové náklady však byly 18,5 milionu. Letos budou ještě vyšší.

Stotisícová odměna za informace
Zastupitelé také odhlasovali stotisícovou odměnu pro občana, jehož informace povedou k dopadení pachatele trestného činu šíření poplašné zprávy. Nahlášení bombové systému překazilo koncem listopadu oslavy zahájení adventu v Příbrami. Policisté nakonec žádnou výbušninu nenašli. „S ohledem na nemalé finanční škody, které pachatel svým jednáním způsobil a dále skutečnost, že je toto jednání vysoce společensky nebezpečné, je nutné v co největší míře podpořit snahu o jeho dopadení," uvedl před několika dny starosta města Příbrami Jindřich Vařeka.