ON-LINE reportáž o koronaviru najdete ZDE

Vzhledem k tomu, že i přes ukončení nouzového stavu platí ještě některá bezpečnostní a hygienická opatření, se zasedání konalo v Estrádním sále kulturního domu. Jeho balkón byl vyhrazený veřejnosti. Dorazili ovšem jen ti nejvěrnější z pravidelných návštěvníků zasedání.

Samotní zastupitelé zasedli přímo na tanečním parketu v dostatečných rozestupech, každý sám u stolu a samozřejmě v roušce. Někteří jich dokonce za téměř necelých sedm hodin, co jednání trvalo, vystřídali několik.

Jedním z prvních bodů byla chystaná rekonstrukce městského bazénu. Tento bod byl už na programu březnového zasedání, které se ale kvůli nouzovému stavu nekonalo. Původně se mělo jednat o výběru dodavatele rekonstrukce příbramského aquaparku a o dalším postupu. Nicméně zastupitelé na pondělním zasedání odsouhlasili zastavení rekonstrukce bazénu v původní maximalistické variantě a budou hledat jiné řešení.

„V současné situaci je jasné, že rekonstrukce aquaparku musí být v té maximalistické variantě přehodnocena. Bude aktivován plán B, tedy rekonstrukce jiného rozměru a jiného formátu,“ konstatoval příbramský starosta Jan Konvalinka (ANO).

Poněkud překvapivě se bouřlivá diskuze rozvinula u volby nového předsedy a nového člena finančního výboru. Začátkem února na tuto funkci rezignovala zastupitelka za ANO Marta Frýbertová. Odchod zdůvodnila mimo jiné osobními výpady na svou osobou ze strany bývalého radního za stejné hnutí a nynějšího člena finančního výboru nominovaného Okresní hospodářskou komorou Václava Dvořáka. Ten ale jakékoli výpady vůči Martě Frýbertové razantně popřel.

K situaci se vyjádřil i starosta města. „Podle mě se finanční výbor, jako poradní orgán města, odklonil od svého původního zaměření a poslední jednání, o kterých jsem mluvil s některými členy, mi připomínala spíš rétorická cvičení,“ uvedl Jan Konvalinka. Připomněl také, že koncem loňského roku výbor nestihl projednat návrh letošního městského rozpočtu a více se zabýval rozpočtovým výhledem.

Ten podle zastupitelů za ANO není pro město až tak důležitý. „To se ostatně v souvislosti s pandemií projevilo a ekonomické výhledy vzaly šmahem za své,“ dodal. Nicméně uznal, že ve výboru sedí ekonomičtí odborníci. Podle jeho slov v zájmu zachování funkčnosti finančního výboru pak starosta navrhl odvolání všech zbývajících členů a vyzval strany k nominaci nových členů s tím, že ANO nikoho navrhovat nebude.

Jeho návrh byl zastupiteli za ANO, Příbramáky pro Příbram a KSČM přijat. Opozice původně navrhovala na uvolněný post předsedy po Martě Frýbertové zastupitele TOP 09 Marka Školouda. „Je zjevné, že ANO prostřednictví svého předsedy řízení a chod finančního výboru nezvládlo,“ reagoval na celou situaci opoziční zastupitel Vladimír Král (Šance pro Příbram).

Poté zastupitelé pokračovali v jednání, když okolo půl jedenácté byli u bodu 23, tak zastupitel z TOP 09 Václav Švenda navrhl přerušení jednání a jeho pokračovaní v pondělí 25. května. Jeho návrh byl přijat a zastupitelé se rozešli do svých domovů.