Jedním z bodů bude i upřesnění pravidel žádostí o ně. K upřesnění pravidel přistoupilo město loni v červnu. Důvod? „Nová pravidla jednoznačně definují typ podpory formou programové dotace,“ vysvětlil tehdy místostarosta Václav Švenda. Žádost je nutné podat v elektronické podobě prostřednictvím internetové aplikace, a zároveň v písemné podobě na formuláři vygenerovaném internetovou aplikací včetně příloh. Už loni radnice vyzvala žadatele, aby podmínky pro získání finanční injekce z městské kasy splnili do konce roku a ne až do poloviny ledna, jako tomu bývalo dříve. 


Dalším z bodů, které si vyžádají delší diskuzi, bude jistě záměr prodeje městských budov, což se většinou nesetká s kladnými reakcemi obyvatel ani opozice.
Zástupci opozice se v minulosti pozastavovali nad tím, zda je město v takové tísni, že musí prodávat poslední domy, které ještě má, viz v minulosti problematický prodej I. polikliniky.


Podle některých názorů by si město mohlo našetřit na rekonstrukci, nebo se domluvit se soukromým investorem, který by budovy opravil. Podle radních byl ale takový záměr nereálný například u domů v Březnické ulici. 

Den železnice na příbramském nádraží.
Parní lokomotiva přilákala rodiny na nádraží


Dva chátrající domy v Březnické ulici letos na jaře město poprvé v historii prodalo formou dražby. O dalších možných městských budovách na prodej se budou dnes odpoledne zastupitelé bavit.


Další téma, bezbariérovost Knihovny Jana Drdy v Příbrami, je neméně důležité. Radnice tam usiluje o výtah a letos v květnu podala první žádost o dotaci. Získat peníze na bezbariérovost je letos ale podle místostarosty Václava Švendy cestou na delší trať. 


„Na bezbariérový přístup je možné čerpat z rozpočtu ministerstva kultury a abychom to mohli udělat, tak je potřeba řada kroků,“ uvedl místostarosta Švenda. s tím, že nejdříve bylo potřeba v květnu zažádat o dotaci na Úřad vlády ČR.


„V případě, že úřad vlády záměr doporučí k financování, pak můžeme žádat o dotace z rozpočtu ministerstva kultury. Dotace může být maximálně sedmdesát procent,“ vysvětlil místostarosta k procesu, který případnou instalaci výtahu a úpravy s tím spojené oddálí nejdříve na příští rok.

Internista příbramské nemocnice Filip Závada.
Bezlepková dieta se pro každého nehodí, říká internista


Jak by úpravy v knihovně vypadaly v praxi? Počítá se, že současně s výtahem by se rozšířil výpůjční prostor v přízemí, což by hradilo město. „Co se týká samotné realizace, ta by se předpokládala v roce 2018. Žádost na ministerstvo bychom uskutečnili letos nejdéle do podzimu,“ uvedl na jaře Václav Švenda. Knihovna Jana Drdy kromě jiného pořádá křty knih, besedy se zajímavými osobnostmi, vzdělávací akce, různá setkání. Lidé na invalidním vozíku nebo matky s kočárky se ale do vyšších pater nedostanou.


Výběr bodů dnešního zastupitelstva:
- Stanovení nájemného společnosti 1. SčV, a.s. a plán investic do vodohospodářského majetku města na rok 2018
- Podání žádosti o dotaci na vybudování bezbariérového přístupu do Knihovny Jana Drdy
- Program pro poskytování dotací do sportu a ostatních oborů
- Pravidla pro poskytování dotací
- Posouzení záměru prodeje budov v majetku města
- Výkup pozemků v katastrálním území Příbram