Chlapi se zarputile přehrabují v motorech a podvozcích svých pomuchlaných a nezřídka čmoudících plechových miláčků, aby mohli odjet kola, která ještě mají před sebou, nebo aby se alespoň mohli s autem vypadajícím na odpis dostat domů.

Tomáš Kočí a Jakub Hrdina stírají bahno z okna favoritu se strakatou kapotou. Dřív s ním jezdil Tomáš, ale teď už pomyslnou štafetu převzal Jakub, který se prý ještě považuje spíš jen za amatéra. To Tomáš už si dal letos vyšší laťku. „Letos jedu Kosice cup, ty už jsou jakoby profi," plánuje Tomáš. Jezdecké vzory nemá ani jeden z mladíků. „Spíš soupeře, těch je pořád dost," smějí se oba.

Jezdec Václav Vondrášek z Modřovic je na závodech v Rožmitále letos podruhé. „Ostatní závody jsem bohužel nestihl kvůli práci," lituje Václav stojící u zvednuté kapoty v oblaku páry nad rozbitým chladičem po první rozjížďce, obklopený kamarády a rodinou.

„Vyjel jsem z prvního místa, ale bohužel jsem byl moc měkkej, jak se říká. S kolegou z vedlejšího týmu jsem se přetlačoval a dostal jsem ranku. Ale mám tu šikovný mechaniky, tátu a hlavně přítelkyni," ukazuje kolem sebe Václav a volá k sobě svou druhou polovičku Olgu Havelkovou (spolu na snímku). Na trati v Rožmitále jel Václav letos prvně, jinak spíš jezdí hobby rallycross v Sedlčanech a nejraději prý v Tymákově u Plzně.

Sobotní závod patřil také buginám, v nichž bylo možné zahlédnout i čtyřleté prcky, v naprosté většině děti závodníků. Jednou ze starších odvážlivců je desetiletá Zuzana Pešicová. Zatím se hřeje na druhém místě, ale před sebou má ještě několik kol. Jezdí zhruba dva roky. Začínala v motokáře a teď závodí v bugině. Motoristickou vášeň zdědila jak jinak než po tátovi. „Panenky mě nebaví. Jsem spíš po taťkovi, proto mě baví auta. Radši mám motokáru, ale tenhle závod je pro buginy," svěřila se dívka, která se doma sice prý může pochlubit nějakým tím pohárem, ale velké sny ještě nemá. Prostě ji to baví.

Pátým díle Zimního cupu 2013 v Rožmitále zakončil pořadatel, zakladatel a profesionální jezdec autocrossu a rallycrossu Jiří Matějka (jezdí mistrovství republiky) z Pňovic takzvaný zimní trénink na nastávající sezonu.
Amatérské závody jsou podle Jiřího Matějky dobré hlavně pro začínající jezdce a navíc celkem levné.

„Dá se jezdit za 1000 korun. Jezdí tu šestnáctiletí kluci a děti od čtyř let, mají tak dostupnou šanci vyzkoušet si své schopnosti," hodnotí Matějka charakter závodů. I ty letošní, jak říká, skončily dobře. Hlavní je, že to všichni opět přežili ve zdraví," dodává Jiří Matějka.

Střípky ze závodů:

Autocross v Rožmitále.

Svou vášeň k motorismu ukázala na sobotních závodech desetiletá Zuzana Pešicová (na snímku). Ve chvíli, kdy ji zachytil náš fotoaparát, se hřála na druhém místě, ale ještě měla před sebou několik kol. Jezdí zhruba dva roky. Začínala v motokáře a teď závodí v bugině. Motoristickou vášeň zdědila jak jinak než po tátovi. „Panenky mě nebaví. Jsem spíš po taťkovi, proto mě baví auta. Radši mám motokáru, ale tenhle závod je pro buginy," svěřila se Deníku dívka, která se doma sice prý může pochlubit nějakým tím pohárem, ale velké sny ještě nemá. Prostě ji závodění baví.

Autocross v Rožmitále.

Pavel Bartoš (21 let) ze Sušice závodil v Rožmitále poprvé, ale doma na Šumavě prý jezdí pravidelně. Už na první pohled je jasné, že i auto, do něhož Pavel usedá, toho má hodně za sebou. „Auto mělo jít do šrotu, ale tady ještě poslouží," říká jezdec. co znamená připravit auto na závody? „Vybrat vnitřek a udělat rám. Jinak to klidně může být omlácený, hlavně, že to jezdí," mává rukou Pavel, který už se pyšní čtyřmi poháry za první místo a dvě za druhé, to za tři roky prázdninových závodů.

Autocross v Rožmitále.

NADŠENCI DO AUT zlevaTomáš Kočí a Jakub Hrdina setřeli bahno z předního okna favoritu se strakatou kapotou. Dřív s ním jezdil Tomáš, ale teď už pomyslnou štafetu převzal Jakub, který se prý ještě považuje spíš jen za amatéra. To Tomáš už si dal letos vyšší laťku. „Letos jedu Kosice cup, ty už jsou jakoby profi," plánuje Tomáš. Jezdecké vzory nemá ani jeden z mladíků. „Spíš soupeře, těch je pořád dost," smějí se oba.

Výsledky:

třída junior 1. Samuel Peták
2. Jiří Pešice
3.Tomáš Štuksa
4.Jiří Matějka
5.Matěj Suplinčák
6. Martin Slezák

třída do 16001 Jiří Matějka
2. Jakub Němec
3. Jan Vachata (ve třídě startovalo 20 aut)

třída nad 16001. Jaroslav Šimek
2. Ondřej Bezouška
3. Vláďa Brož