Majitel a restaurátor zámku Jiří Češka si z dostupných objektů v Čechách vybral zbenický zámek kvůli dobrému stavu střechy, což prý nebývá jinde zvykem.
„Střechu jsem jen opravil a začal vymýšlet další práce,“ vyprávěl Jiří Češka. Byli jsme zvědaví, a tak jsme se ho zeptali na několik otázek.
Čemu jste se věnoval, než jste zavítal do Zbenic?
Měl jsem v Praze prodejnu restaurovaných věcí i s dílnami. Lidé tam mohli přímo vidět, jak ty věci vznikají. Prodejna už není, a tak jsem hledal místo, kde bych mohl všechny ty věci vystavit a pokračovat v tom, co lidi zajímá. Tenhle zámek mi přišel vhodný. Chtěl bych hlavně investovat do svého a ne platit někomu nájem.
Jak jste vlastně narazili na ten kamenný most?
Přední zeď zámku byla neustále mírně provlhlá. Rozhodli jsme se, že ji okopeme a dáme tam trativod. Při kopání jsme narazili na klenební oblouk. Za ním navazoval další a my jsme zjistili, že je to most. Kopali jsme dál a v hloubce dva metry šedesát jsme narazili na černou zem. Bylo nám jasné, že jde o dno vodního příkopu.
Popsal byste pocit, který jste při nálezu měl?
Byli jsme překvapeni. Přemýšlíme o tom, že bychom nejraději obnovili příkop kolem celého zámku tak, jak to bylo kdysi. Dnes už zase začíná být aktuální.
Jakou plánujete pro zámek budoucnost? Největším problémem budou asi peníze…
Založili jsme občanské sdružení na obnovu historických památek a chceme dát zámek do původní podoby. Rádi bychom tady měli muzeum restaurovaných starožitností i s dílnami. Sály, které tu jsou, by mohly sloužit pro firmy na různé společenské akce, besedy a podobně. Zrestaurování zámku jsme spočítali asi na padesát milionů korun. Investicemi do obnovy památek se mohou zviditelnit firmy, kterým my zas na oplátku rádi poskytneme reklamu.
Dnes už je tomu půl roku, co byl historický most ve Zbenicích obnažený. Zajímalo nás, jak Jiří Češka ve svém záměru postoupil. „Čekali jsme na jaro, abychom mohli dát do pořádku zahradu. S mostem jsme zatím nic nedělali,“ řekl.