Na stěnách po celé budově se vyjímá sedmdesát veselých pestrobarevných nástěnných obrazů vyjadřujících přínosná ponaučení do života. Jejich autorkou je výtvarnice Magda Veverková, která je zrealizovala pro Nadační fond Zdeňky Žádníkové.

Projekt se jmenuje Přísloví pro potěšení a vedle obrazů jsou jeho součástí také veselé fejetony, které žákům objasňují význam jednotlivých přísloví. Jejich autorem je spisovatel Benjamin Kraus.

Veřejnosti projekt představila sama televizní a divadelní herečka Zdeňka Žádníková minulý čtvrtek. V pavilonu 1. stupně 2. ZŠ Dobříš se spolu s ní a dalšími iniciátory projektu sešli zástupci školy a města Dobříš, a také místní žáci a učitelé, kteří obstarali i kulturní vystoupení.

„Je to krásný dárek k 50. narozeninám školy. Myslím si, že se do ní dětem hned musí lépe chodit," směje se místostarostka města Dobříš Eva Marvanová.

Přísloví potěší 
také pacienty
Kromě škol realizuje Zdeňka Žádníková se svým nadačním fondem obrazovou výzdobu zejména do interiérů nemocnic a léčeben pro dlouhodobě nemocné.

„Zdravotnictví a školství jsou dvě nejdůležitější věci, o které se v naší zemi musíme starat," sdělila herečka přítomným, čímž také vysvětlila, proč před šesti lety nadační fond vůbec založila. Každá instalace sedmdesáti velkoformátových nástěnných obrazů vyjde podle slov Žádníkové na sto padesát až dvě stě tisíc korun. S finančním zajištěním všech projektů pomáhá fondu od samých začátků podnikatel Petr Beneš se svojí firmou. „Je to obdivuhodná činnost, obdivuji bezmeznou energii Zdeňky. Rozhodnout se k podpoře jejího nadačního fondu nebylo nic složitého," říká.

A jaké přísloví má ředitelka nadačního fondu nejraději? „Láska hory přenáší, to je podle mě opravdu pravdivé," říká Žádníková a připojuje i jednu kuriózní historku z realizace projektu v dobříšské základní škole. „Máme jedno přísloví, které vyzdvihují senioři, a to „Čiň čertu dobře, peklem se ti odmění". Je o všech životních libůstkách, jako je pití alkoholu, nedodržování pravidel a tak dále. Když jsme prováděli instalaci ve škole, kladla jsem všem na srdce, že toto přísloví sem nepatří. Pak jsme sem přišla, a první, co jsem spatřila, bylo právě tohle přísloví," usmívá se Žádníková.

Láska prochází žaludkem i v jídelně
Každé přísloví tematicky zapadá do prostoru a ke konkrétním učebnám. Například nad vchodem do školní jídelny se vyjímá známé „Láska prochází žaludkem". Spolu s nástěnnými malbami jsou součástí projektu Přísloví pro potěšení také roztomilé kresby na dveřích do školních učeben, kabinetů a dalších místností, které nahrazují jindy fádní jednobarevné štítky.

Výtvarnice Magda Veverková v rozhovoru pro Deník říká: Příslovím Láska hory přenáší se řídím i v životě

Kreslířka Magda Veverková spolupracuje se Zdeňkou Žádníkovou a jejím nadačním fondem na projektu Přísloví pro potěšení více než rok. Za tu dobu se z jejích obrazů těší kromě žáků dobříšské základní školy také pacienti v několika nemocnicích či LDN.

Jak dlouho spolupracujete s Nadačním fondem Zdeňky Žádníkové?
Víc než rok. Sama jsem Zdeňku oslovila, jí se můj nápad líbil, a tak jsme začaly spolupracovat. Za tu dobu jsme s projektem Přísloví pro potěšení vytvořili dekorace například do nemocnic ve Strakonicích, v Pardubicích, nebo v pražském Motole.

Jsou to pokaždé stejná přísloví?
Některá se obměňují, například pro základní školu v Dobříši jsem vytvořila pět úplně nových přísloví. Vytváříme je ve třech formátech, podle toho, jak se do daného prostoru vejdou.

Obrazy jsou pestrobarevné, vyznívají velmi pozitivně. Byl to záměr?
Hned na začátku jsem od Zdeňky dostala konkrétní požadavky – aby to bylo vtipné, srozumitelné a pozitivní. Nejtěžší bylo skloubit všechny tyto nároky tak, aby byly srozumitelné a zajímavé jak pro malé žáky, tak pro žáky na druhém stupni, i pro učitele.

Jak dlouho pracujete na jednom obraze?
Dá to docela dost práce, průměrně tak čtyři dny. Některé přísloví trvá kratší dobu, s jiným se nazlobím déle. Jednoduché nebylo ani jedno z těch posledních pěti, například přísloví Čiň čertu dobře, peklem se ti odmění.

Jaké je vaše nejoblíbenější?
Srdeční vztah mám k přísloví Lékař léčí, příroda uzdravuje. V životě se také řídím příslovím Láska hory přenáší (usmívá se).