„S provozovatelem, kterým je město Příbram, jsme intenzivně řešili navýšení provozního příspěvku, který půjde právě na tyto režijní náklady. I tak bohužel jsme nuceni navýšit ceny jak za ubytování, tak i za stravu,“ řekl.

Zdražení služeb v domově nicméně plánovali ještě před krizí. „Minulý rok jsme měli prohlídku ze Středočeského kraje, a aniž jsme věděli, že energie půjdou nahoru, jsme dostali doporučení, abychom zdražili podle provázející vyhlášky,“ upozornil ředitel.

Zemní plyn - Ilustrační foto
Boj s energetickou chudobou: Vláda kvůli ceně energií zvýší dávky na bydlení

Klienti si na základě vyhlášky připlatí 20 korun navíc za ubytování na jeden den. V domově jsou tři typy pokojů a zdražení se týká všech. „Jednolůžkový pokoj s vlastním sociální zařízením je v tuto chvíli na nejvyšší možné hranici, kterou nám umožňuje zákon, a to je 210 korun na den. Což je zároveň ale také celorepublikový průměr. V tomto příkladu tedy hovoříme o zdražení ze 190 korun,“ upřesnil ředitel.

V dohlednu se chystá i zvýšení cen za stravu. „Protože se vše neustále zdražuje a tím, že jsme nyní ubytování zdražili, tak to je reakcí nejen na růst cen energií, ale také na celkovou situaci. Odtud vyplývá, že se v průběhu roku bude určitě navyšovat také stravovací jednotka. S tím jen těžko něco uděláme, protože ty náklady jsou zkalkulované do výše nákladu za poskytnutou stravu,“ shrnul ředitel.

Ilustrační snímek
Domácnostem vzrostou výdaje na energie o 943 korun měsíčně, uvádí studie

Dodal, že do výpočtu nákladů na ubytování a stravování se započítávají také mzdy zaměstnanců a případné další provozní náklady.