Při nákupech volí lidé nejlevnější varianty potravin a jejich cenám přizpůsobují i svůj jídelníček. „Vrátil jsem se z nemocnice a nakupoval jsem zatím jen několik potravin. Všiml jsme si, že jsou dražší tuky, pečivo i máslo. Na co člověk sáhne, to má vyšší cenu. Například i za léky jsme s manželkou utratili téměř devět set korun,“ reagoval na ceny František Smíšek. Pro něj a jeho manželku je velikou zátěží nejen zdražování potravin, ale i léků a poplatky ve zdravotnictví. „Jsem rád, že jsme se ženou na všechno dva, sám bych určitě vše hradit nedokázal,“ dodal Smíšek.
„S potravinami se setkávám ve svém zaměstnání. Při nákupech ceny samozřejmě sleduji. Běžný víkendový nákup je pro naši rodinu oproti minulému roku dražší o pět set korun. Snažíme se vařit méně finančně náročná jídla,“ sdělila žena středního věku.

Některým lidem však vyšší náklady na nákup žádné potíže nepřinášejí. „Nakupuji úplně stejně jako před zdražením potravin. Nedá se nic jiného dělat, nakupovat se prostě musí,“ povzdychla si Dita Potěšilová.