„Oproti předchozímu ročníku otevíráme akci nejen našim členům, ale i široké seniorské veřejnosti. Loni jsme ke spolupráci oslovili příbramské lektory a odborníky. Letos do Příbrami přivezeme lektory, které považujeme za celorepublikové kapacity ve svých oborech," říká za organizátora Kristina Hovorková, předsedkyně Fit senior Příbram.

Hlavní myšlenka, která se nese celým programem, je změna zažitého stereotypu, že stárnutí je něco nepříjemného, bolestivého a depresivního. „Stárnutí je nevyhnutelné, ale není nevyhnutelně životní etapou, kterou strávíme běháním po doktorech a osamoceni před televizní obrazovkou. Aktivním přístupem, opečováváním sociálních vazeb a v neposlední řadě zdravým životním stylem s dostatkem vhodného pohybu si senioři mohou užívat zasloužený důchod v dobré formě a vysoké životní kvalitě," dodává Kristina Hovorková.

Přední geriatr a gerontolog MUDr. Zdeněk Kalvach se bude ve své sobotní přednášce věnovat současným představám o aktivním stárnutí a pojetí zdraví ve stáří. O emocích a štěstí pohovoří MUDr. Klára Brožová, neuroložka Thomayerovy nemocnice, která se bude zabývat otázkou štěstí a jeho zdrojů.

V nedělním programu bude Mgr. Eliška Novotná radit, jak zvládat běžné denní činnosti s artrózou velkých kloubů. S lektorkou si též senioři vyzkouší rehabilitační cvičení, kde si v praktických ukázkách vyzkouší, jak zacházet se svým tělem, aby bylo pružné a vzpřímené, jak se protáhnout a uvolnit.

Lekce progresivní relaxace pod vedením Mgr. Karly Steinerové ukáže seniorům, jak důležité a přínosné je v dnešní hektické době naučit se relaxovat nejen tělo ale i mysl.

Jeden z několika lektorů Feldenkraisovy metody u nás, BcA. Jan Skovajsa provede účastníky touto metodou, která využívá pohyb jako terapeutický prostředek a nástroj k přepisování nevhodných pohybových programů našeho pohybového aparátu.
V sobotu je připravena lekce cvičení seniorské jógy s Petrou Zappovou a na závěr dne beseda s asistenty prevence kriminality, kteří se seniory pohovoří o bezpečnosti ve městě. Celý program bude zakončen nedělní přednáškou o kladném přístupu k životu ve vyšším věku, kterou odprezentují lektoři GrowJobu, kteří si vybudovali jméno v oboru osobního rozvoje bestsellerem Konec prokrastinace.

Doprovodný program zajistí partner akce – VZP ČR svým stánkem s měřením tělesného tuku a krevního tlaku. Pro návštěvníky akce bude připraven hit akcí mladších ročníků – zábavný fotokoutek. Pro účastníky je připraven zajímavý dárek od partnera DMA Praha s.r.o.

Po celý den bude k dispozici stánek s drobným občerstvením a nápoji a je možné si dopředu objednat oběd.

Když nám senioři kvetou před očima…Sdružení funguje v Příbrami od roku 2012. Pořádá zejména pohybové aktivity, které jsou přizpůsobené seniorskému věku. Hlavním programem je zdravotní cvičení, které v současné době navštěvuje již 120 seniorů. Dále pořádá pravidelné výšlapy s hůlkami a od jara 2015 vznikl pěvecký sbor. V neposlední řadě se členové starají v rámci projektu Babiččina zahrádka o tři květinové truhlíky v Příbrami.
Aktivity podporuje dotací Město Příbram, Středočeský kraj a několik firem. Díky tomu může Fit senior Příbram nabízet seniorům program za přijatelných podmínek (nyní 300 korun ročně).
Cílem Fit senior Příbram je preventivní působení v cílové skupině mladších, soběstačných seniorů, kteří jsou již v důchodu, ale nevyužívají žádné zařízení typu domov důchodců nebo dům s pečovatelskou službou. Přesto se potýkají s nedostatkem pohybu, nedostatkem sociálních kontaktů a postupně se u nich z těchto příčin objevují psychické i fyzické problémy.
„Vracíme seniory zpátky do aktivního života, pomáháme jim objevovat nové zážitky a přátele. Dle jejich ohlasů se nám to daří a mládnou nám před očima," dodává šéfka organizace Kristina Hovorková.