Kdo před zahájením soutěže přinesl do Jihočeské restaurace v Příbrami vzorek svého podomácku naloženého zelí, mohlpakuž jen s napětím očekávat,zda to jeho bude mít nejkrásnější vzhled, nejlepší chuť a jak říkají organizátoři také správný křupink. Tentokrát přišlo zkusit štěstí devatenáct odvážlivců.

Změna lokálu se na návštěvnosti neprojevila. Dřívější ročníky se konaly v restauraci Sport, ale soutěž si časem získávala na stále větší oblibě, takže letos museli organizátoři vybrat větší prostory. I tak bylo v sobotuplno.

Jak to vůbec na takové soutěži chodí? Předem je nutné podotknout, že kromě zelí nesmí chybět dobrá nálada a pivo. Všechingrediencí byl dostatek, tak se soutěž klidně mohla rozjet. Středem pozornosti byl stůl s devatenácti očíslovanými miskami plnými naloženého zelí. Uprostředse blýskaly poháry vítězů. Porota složená z lidí, kteří se pohybují v potravinářském průmyslu, se soustředila naposuzování devatenácti vzorků. Ochutnávání, okukování a očichávání zelí trvalo zhruba hodinu.

"Musím letos uznat, že všechny vzorky zelí byly výborné. Nestalo se, že by jeden jediný byl vyloženě nechutný, jako tomu bývalo v minulých ročnících," pronesl před vyhlášením vítězů jeden z organizátorů Karel Sladký, který provázel celým večerem.

Pro zpestření při čekání na vyhodnocení vymysleli organizátoři takovou mezisoutěž, kolik lidí si pozná své vlastní zelí. A tak se kolem vzorků zelí sešlo čtrnáct soutěžících. Očichávali, chroupali a zkoušeli hledat to své. Nakonec svůj výrobekpoznalo devět lidí, což , jak uznal celý sál, bylo obdivuhodné.

Na prvním místě se umístila a nejlepší zelí letos přinesla Ludmila Bargelová z Příbrami VIII. Co soutěž existuje, už si domů přinesla tři poháry.

Součástí akce byla jako tradičně bohatá tombola se zajímavými a hodnotnými cenami. Mezi cenami byly poukázky od pekařství, dorty se zelnou tématikou. Cenou útěchy byla opět pečená kachna. Po vyhlášení výsledků se rozjela zábava při muzice.

Jak soutěž vznikla? Předsedmi roky se kamarádi z Březových Hor dohadovali, kdo z nich má nejlepší zelí. Samozřejmě, že nebyl nikdo, kdo by kvalitu zelí rozsoudil.

„No a tak jsme se rozhodli, že uspořádáme soutěž. Ať to rozhodne porota. Za ty roky se organizace soutěže hodně vylepšila. Ještě předloni jsme měli dvě poroty, odbornou a laickou. Laická se ale neosvědčila, a tak zůstala jen odborná. A je to lepší. Jsou v ní jak lidé z Flotily, tak z veřejnosti, aby byla objektivní,“ přiblížil jeden z organizátorů akce Josef Šimánek.

Oslovit porotu není vůbec jednoduché. Záleží na momentálním rozpoložení a chuťové výbavě každého porotce. Například loňský vítěz Václav Dolejš se mohl pochlubit druhým pohárem. Přesto, že používá stále stejný recept, letos se na předních příčkách neumístil.