Za rok chce do kraje opět přijet, aby zjistil, co se jim podařilo zlepšit.

Podle Zemana by se případné zvýšení nezaměstnanosti ve Středočeském kraji nemělo týkat centrální oblasti kolem Prahy, ale problém by to mohl být v okrajových okresech regionu. Prezident v této souvislosti připomněl své nedávné zahraniční cesty do Bruselu a Izraele, které by měly pomoci exportérům. V Bruselu například lobboval za zmírnění tabákové směrnice a právě ve středočeské Kutné Hoře sídlí továrna Philip Morris, která patří mezi přední výrobce cigaret.

V září se ve Středočeském kraji zvýšila nezaměstnanost na 6,5 procenta. Největší podíl nezaměstnaných byl na Příbramsku, které patří mezi okrajové části středních Čech.

Přesun do Příbrami

Zeman dále na dotaz krajské radní pro zdravotnictví Jiřiny Fialové (KSČM) uvedl, že listina základních práv a svobod jednoznačně uvádí, že lékařská péče není bezplatná, ale hrazená z výnosů zdravotního pojištění. Proto podle něj regulační poplatky tuto listinu porušují a každý, kdo pojištění platí, by jí měl mít bezplatnou.

Po skončení diskuse se zastupiteli se Zeman přesune do Příbrami, kde chce navštívit nemocnici, na radnici se setká s představiteli města a na náměstí T. G. Masaryka také s obyvateli. Dalším místem prezidentské návštěvy bude Dobříš, kde se Zeman setká s klienty domova pro seniory a obyvateli. První den ve Středočeském kraji zakončí setkáním s obyvateli v Kladně.