Ve středu 24. listopadu ráno se k současné situaci sešel krizový štáb nemocnice, který rozhodl o dalších krocích k zajištění chodu špitálu.

„V pátek se uzavře oddělení chirurgie a od pondělí se zcela omezí neakutní operativa. To znamená, že ze šesti operačních sálů budou v provozu jen dva, které budou dělat pouze onkologické zákroky a další akutní operace, které nepůjdou odložit. Další třetí operační sál pojede v jakémsi pohotovostním režimu, aby zajistil odbavení případných urgentních případů,“ upřesnil mluvčí nemocnice Martin Janota.

Ze slavnostního otevření nového oddělení následné péče v příbramské nemocnici.
V Příbrami otevřeli nové oddělení následné péče za 30 milionů korun

Zařízení se stále potýká s nedostatkem monoklonálních protilátek. „V úterý dorazilo 20 dávek, které momentálně ale šetříme pro naléhavé případy, protože se zatím neví, kdy dostaneme další. Vzhledem k tomu, že se s další mimořádnou dodávkou nepočítá, nové dostaneme až s hromadným dodáním, které se plánuje pro celou republiku,“ vysvětlil mluvčí.

V příbramské nemocnic se průměrně podává 10 až 12 dávek denně. Z tohoto důvodu si zařízení omezené množství látek prozatím šetří pro neodkladné případy.

V současnosti zde leží 61 covidových pacientů. Z úterý na středu tak v nemocnic přibylo dalších pět nemocných. „Pět z těchto pacientů je ve vážném stavu. V tomto případě se jedná o pacienty seniorského věku, jeden je dokonce ročník 1935, kde s hospitalizací souvisí i další přidružené choroby. Dva z nich jsou očkovaní. V této souvislosti se z dosavadních zkušeností potvrzuje, že se do péče v nemocnici dostávají naočkovaní pacienti až vyššího věku. Hovoříme tu o lidech starých 70 let a více,“ řek mluvčí.

Z přípravy na advent v Příbrami.
V Příbrami se oslavy zahájení adventu omezí, v Dobříši nic rušit nechtějí

Nicméně podle poznatků v nemocnici na standardních odděleních společně se seniory zbytečně končí i mladší ročníky aktivního věku. „Jedná se většinou o neočkované padesátníky a šedesátníky, kterých je 80 až 90 procent. Ti v rámci hospitalizace musí dostat základní péči, kdy bývají s pomocí masky připojeni na kyslík a berou ošetřujícím doktorem předepsané léky. Zpravidla bývají propuštěni po několika dnech,“ popsal situaci Janota s tím, že v tomto případě očkování hraje klíčovou roli.