VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ostnatý drát na kótě prý zvěři neublíží

Brdy/ Podle mluvčího ministerstva obrany Čírtka se o vyhnání zvěře z kóty již postarali Greenpeace, kteří tam strávili šest týdnů. Lenka Boráková z Greenpeace to vyvrací.

19.6.2008
SDÍLEJ:

Kótu 718 lemují asi tři kilometry ostnatého drátu, jehož použití kritizují Greenpeace a někteří myslivci a zoologové.Foto: Karel Hutr

Na kótě 718 v Brdech, kde by mohl stát americký radar, podle ministerstva obrany s pravděpodobností hraničící s jistotou se prý lesní zvěř ani v jejím bezprostředním okolí nevyskytuje.

„Jak potvrdí každý zoolog i myslivec, zvěř nesnáší rušení a v případě obtěžování hlukem a pohybem většího množství osob okamžitě mění stanoviště,“ reagoval mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek na články v novinách. V nich myslivci, přírodovědci a Greenpeace kritizují olemování kóty ostnatým drátem s tím, že by se o něj mohla zranit zvěř.

„Lze se s úspěchem domnívat, že měsíční pobyt Greenpeace spojený s pohybem množství osob, organizováním koncertů a budováním tábořiště vyhnal i nejotužilejší zvěř. Co se týče zátarasu, tzv. „concertiny“, jedná se o blýskavý předmět, vnímatelný zvířecím čichem. Navíc se v jeho okolí pohybují hlídky se psy. Pravděpodobnost, že by za těchto podmínek zvěř usilovala o průnik na kótu 718 je mizivá,“ konstatoval mluvčí.

Dodal, že Greenpeace při svém pobytu porušili většinu pravidel lesního zákona a obecných zásad ochrany přírody a jako památka na pobyt aktivistů zůstaly na kótě odpadky.

Deníku se podařilo získat vyjádření mluvčí Greenpeace Lenky Borákové. „O absenci zvěře bych pochybovala. Toto místo není sterilní ba naopak. I v době našeho pobytu se nám podařilo potkat se s divokým prasetem či liškou. Konzultovat ostnatý drát s lesníky a myslivci měl být prvním krokem. K tomu však podle našeho ověření nikdy nedošlo,“ sdělila Boráková.

„Pravidelně jsme recyklovali a snášeli odpad do kontejnerů. Máme to zdokumentováno a nejeden novinář naše třídění zmínil i ve svém článku. Reportáže a fotografie z místa jasně dokazovali, že v Peacelandu k žádnému znečišťování ze strany Greenpeace nedochází. Je zajímavé, že za celých šest týdnů, které jsme strávili na kótě, nebyla ohledně odpadu či nešetrného chování ze strany novinářů či návštěvníků vznesena jediná výtka. Místní přírodovědci, kteří tuto oblast monitorují již řadu let, nás dokonce pochválili za velmi šetrné chování,“ hájí aktivisty jejich mluvčí.

Autor: Miroslava Vejvodová

19.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Netradičně přímo při závodě volili účastníci Trailmaniacs.
3

OBRAZEM: Volby na běžeckém závodě na Příbramsku

Ilustrační foto

Příbram o svém vítězství nad Ústím rozhodla čtyřmi góly během patnácti minut

Komise musely řešit neplatné voličské průkazy, ale i stěhování

Střední Čechy – Vše probíhalo standardně. Přesně s těmito slovy se ohlédla za hlasováním během parlamentních voleb ve Středočeském kraji Eva Jůzová, vedoucí oddělení správních agend Krajského úřadu Středočeského kraje. Podle jejích slov se na hejtmanství nedostaly informace o tom, že by se odehrálo něco mimořádného. „Nevíme o tom, že by někde zasahovala policie,“ konstatovala Jůzová k dění ve volebních místnostech.

Bernard Plavec: Sport pro mě býval sprosté slovo

Dobříš – Sport mu dlouhou dobu nic neříkal, ale pak objevil kouzlo Muay Thai, kterému je nyní schopen obětovat naprosto cokoliv. Nejen o tom mluvil v rozhovoru Bernard Plavec.  

Na Příbramsku je o volby rekordní zájem

Příbramsko /FOTOGALERIE/ - S úderem čtrnácté hodiny se včera na Příbramsku otevřely dveře všech 228 volebních okrsků. Voliči dnes a zítra budou vybírat nové složení Parlamentu ČR z rekordních 31 politických uskupení.  

OBRAZEM: Na Příbramsku začaly parlamentní volby

Příbramsko – S úderem 14 hodiny se dnes na Příbramsku otevřely dveře všech 228 volebních okrsků. Voliči dnes a zítra budou vybírat nové složení Parlamentu ČR z rekordních 31 politických uskupení. Volit mohli lidé včera až do 22 hodiny. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení