„Můj osobní názor je jasný a neměnný, že zlato v Mokrsku má zůstat budoucím generacím. Tady je území dostatečně prozkoumané a není důvod k dalšímu průzkumu a zároveň plašení lidí, kteří mají strach, co to přinese. Je vidět, že vysoká cena zlata s tím zase zahýbala," konstatoval starosta.

Firma si opravdu vybrala ten „správný" čas, kdy spousta obcí řeší povodňové škody. Navíc se záhadně změnil program Legislativní rady Vlády ČR, která má už ve čtvrtek projednávat návrh změny horního zákona. Hrozba spočívá v tom, že je připravena nejen velká novela horního zákona, ale i nové znění Surovinové politiky ČR. Novela horního zákona by mohla zrušit průlomový paragraf o zákazu použití kyanidu v procesu získávání zlata. Novela surovinové politiky státu může zařadit zlato mezi ostatní strategické suroviny. Zákaz používání této technologie za pomoci jedovatého kyanidu se podařilo sdružení Čechy nad zlato prosadit do novely horního zákona kvůli prvním pokusům prospektorů získat povolení k průzkumu už v 90. letech.

Jenže zájem prospektorů se týká i Petráškovy hory. Starostka Hvožďan Markéta Balková to potvrdila: „Mám informaci z ministerstva životního prostředí, že tam visí dvě žádosti a jakmile bude vybrána firma na průzkum, postupně bude zahájeno správní řízení o povolování průzkumů," upřesnila starostka, s tím, že se to tím pádem týká všech ložisek v republice. "Pevně věříme, že ve správním řízení bude stanovení průzkumného území na těžbu zlata zamítnuto, protože je v rozporu se stávající legislativou," dodala Balková.