„Bohužel letos je účast slabší. Na trať vyrazilo 33 posádek, což je na hranici pokrytí nákladů,“ řekl jeden z pořadatelů akce Petr Brůček. Navíc se letos závodníci museli obejít bez sněhu a v Brdech se spíš čekal mokrý terén. Proto byl letos závod o dost rychlejší než v minulých letech. Ti nejrychlejší zdolali trať z Obecnice alias Bečánova na vrch Třemošná a zpět o něco málo přes půl hodiny.

Závodí tříčlenné posádky bez skutečných psů a bez ohledu na věk. Povinnou výbavu tvoří saně s minimální váhou 8 kg, sekera, pila a polínko. S ní musí závodníci absolvovat celou trať a v závěru polínko rozřezat a rozštípat, aby prošlo brdskou mírou. Těšně před cílem pak ještě musí posádka sestřelit sněhovou koulí plechového vlka a pak již se startovním kolíkem míří do cíle.

Značená trasa vede členitým lesním terénem a nezávodí pouze borci, takzvaní chrti, kteří běží na čas a bojují o první místa, ale i ostatní, kteří si přijdou závod užít a po celý rok pracují na originálním kostýmu.

Večer se pak všichni tradičně sešli v sále Staročeské hospody v Obecnici, kde pro ně kromě hudby a tance pořadatelé připravili i několik humorných disciplín jako řezání polena dvoumužnou pilou nebo takzvaný dekomlat.