Před několika dny dokonce zloději dokázali vykrást 18 automobilů. Stačili jim na to pouhé čtyři dny. „Odcizením věcí a poškozením vozidel způsobili při těchto krádežích pachatelé škodu za téměř 400 tisíc korun. Z aut se ztratily různé věci – autorádia, navigace, airbagy, peníze, ale i platební karty, doklady, nářadí, telefony, dokonce i sluneční brýle nebo tenisové rakety a rybářské náčiní,“ popsala mluvčí příbramské policie Monika Schindlová. Největší škoda po zlodějích byla při vloupání do nissanu. Majitel auta parkoval před hotelem Na Marjánce v Příbrami a zloděj rozbil okno zadních dveří a ukradl čtyři cestovní kufry s oblečením. Škoda byla vyčíslena na téměř 150 tisíc korun.
Mnohem větší škoda zůstala po chmatákovi, který si zřejmě v úterý nad ránem vyhlédl zaparkovaný kamion v Příbramské ulici v Dobříši. Zloděj přeštípl plastovou plombu na nákladu a ukradl tři LCD televizory s velkými širokoúhlými obrazovkami za 300 tisíc korun.
Podobným případům se dá bohužel těžko předejít, ale policie upozorňuje lidi, aby nenechávali v autech věci a cennosti, které si snadno můžou vzít s sebou, když opouštějí zaparkované vozidlo. Do konce května se zloději vyloupali do 494 aut, což představuje podobně jako za celý loňský rok (1127 nahlášených případů) tři vykradené vozy denně. Z celkového počtu vloupání do aut v roce 2007 se stalo 774 případů pouze v Příbrami a jejím okolí. V roce 2006 to bylo 984 vloupání do aut. „Volně položené věci v autech jsou pro zloděje jako magnet. Pravda je, že pachatelé kolikrát odcizí v podstatě bezcennou věc, ale zůstane po nich velká škoda na autě,“ připomněla policistka Monika Schindlová. Na jedné straně dokáží pachatelé ukrást i celý parašutistický komplet za sto tisíc korun, jako se to stalo jednomu majiteli auta v loňském roce, a naopak rozbijí okénko za tisíce korun a pak strhnou prakticky bezcennou samolepku označující vozidlo invalidy.
V období prázdnin a dovolených pak mají zloději doslova žně. Moc dobře, vědí, že lidé, kteří se třeba zastaví s autem u restaurace, aby se najedli, mají kufry plné věcí. Krádeže se množí také v době, kdy rostou houby nebo zrají lesní plody. Řada houbařů se už vracela s košíkem plným hub a pak je čekal šok, když našli vykradené a poničené auto zaparkované u lesa. Vypátrat tyto zloděje bývá takřka nemožné a podobné případy náleží k těm s nejnižším procentem objasněnosti.