Asi největší novinkou bude noční rozjezd o víkendech z pražského hlavního nádraží v půl třetí ráno do všech hlavních směrů. Přibydou nové vlaky na Posázavském pacifiku, mezi Slaným a Kralupy nad Vltavou i mezi Litní a Zadní Třebaní a více přímých vlaků pojede také z Prahy do Mělníka. V sezóně začne jezdit nový turistický vlak Cyklo Brdy z Prahy do Březnice a zrychlí vlakové spojení z Kladna na pražský Zličín a Smíchov.


„Ve spolupráci s objednateli dopravy zahájíme provoz nových sezónních turistických vlaků Cyklo Brdy z Prahy přes Příbram do Březnice a také spoj Český ráj z Prahy přes Nymburk a Jičín do Turnova. Oba tyto spoje pojedou o víkendech a svátcích od konce března do konce října a nepochybně pomůžou zatraktivnit obě dvě tyto významné turistické lokality,“ říká Jakub Goliáš, ředitel Regionálního obchodního centra ČD pro Prahu a Středočeský kraj s tím, že spoj do Brd pojede v letní sezóně na trase Praha hl.n. – Beroun – Příbram – Březnice a zpět. Z Prahy bude vlak odjíždět v 8:46, do Březnice dorazí v 10:46, v opačném směru bude odjíždět v 17:23 a zpět do Prahy dorazí v 19:15.


Na některých spojů cestující nově využijí předplatní kupony PID i jízdenky pro jednotlivou jízdu. „Na zastávkách zatím ještě nejsou označovače jízdenek pro jednotlivou jízdu, řešíme to intenzivně se Správou železniční dopravní cesty i s Českými drahami. Pokud by chtěli cestující jet na jízdenku pro jednotlivou jízdu z regionu do Prahy, prodají jim je pokladní například v Kolíně, Kutné Hoře ve Velmi v Pečkách, Olbramovicích, Sedlčanech nebo ve Velkém Oseku. U těchto jízdenek si tak může cestující přesně zvolit začátek jejich platnosti,“ upozorňuje ředitel Integrované dopravy Středočeského kraje Pavel Procházka.


Na trati 210 Praha – Vrané nad Vltavou – Čerčany / Dobříš bude o víkendových nocích zavedený nový spoj druhého nočního rozjezdu, odjezd v půl třetí ráno (Os 9049) z Prahy hlavního nádraží do Čerčan, nový vlak pojede i v opačném směru s odjezdem z Čerčan pět minut po půlnoci (Os 9048). Další nové vlaky budou zavedeny v průběhu dne, takže u některých spojů dojde k časovým posunům pro lepší rozložení vlaků. Bude zavedený pár vlaků do Čerčan i Dobříše, čímž se během dne zkrátí v pracovní dny interval mezi vlaky na maximálně 2 hodiny. O víkendu budou zavedeny rovněž nové vlaky a rozšířena četnost jízdy současných spojů Vrané – Dobříš, které pojedou už z i do Prahy.


Ke změnám dojde také na trati 223 Olbramovice – Sedlčany. Na ní kvůli jiným časovým polohám rychlíků ve směru ze Sedlčan u některých vlaků k časovým posunům o asi 45 minut. Budou rozšířené dny jízdy u některých spojů, mizí tak dopolední čtyřhodinové mezery mezi vlaky. Dále se ruší večerní sobotní omezení, poslední vlak tak pojede z Olbramovic ve 21:41 denně.