„Během zásahu záchranné služby muž neměl zdravotní potíže, ale záchranáři jej raději přepravili do Oblastní nemocnice Příbram na pozorování. Jedná se o první letošní zásah středočeských záchranářů u uštknutí zmijí,“ informovala Tereza Janečková, mluvčí středočeské záchranky.

Podle Moniky Bouškové, mluvčí příbramské nemocnice, je pacient na normálním lůžkovém oddělení a je ve stabilizovaném stavu.

Jak by měl člověk postupovat v případě ustknutí od zmije obecné, která je jediným jedovatým hadem na našem území? „Jako první pomoc se už moc nedoporučuje končetinu nad ránou zaškrcovat, protože se tím zraněné místo ještě více traumatizuje. V žádném případě ránu nenařezáváme! Důležité je postiženého ponechat v klidu, tak aby nevyvíjel žádnou fyzickou aktivitu (posadit ho například do stínu) a zavolat záchrannou službu,“ popsala Janečková.

Ránu je také dobré sterilně překrýt a je možné ji dezinfikovat. Někteří odborníci také doporučují nechat krev z rány volně vytékat, nebo jí lehce vymačkávat, aby se jed vyplavil. Krev určitě nevysáváme! Místo je dobré chladit a případně část těla (končetinu) kolem rány znehybnit. Při uštknutí na končetině je také dobré jí držet pod úrovní srdce.

Uštknutí od druhu zmije, který se vyskytuje v České republice, nebývá smrtelné a většinou je bez vážnějších zdravotních komplikací. U zdravého dospělého člověka může dojít k bolestivosti a otoku místa kousnutí, popř. bolestem hlavy. Rizikovější skupinou jsou malé děti, staří lidé, chronicky nemocní nebo osoby s oslabeným imunitním systémem, u kterých zmijí uštknutí může vyvolat alergickou reakci, poruchy srdeční činnosti a periferních nervů. Může se také objevit nadměrné pocení, břišní kolika, průjem, zvracení, otok obličeje, rtů i jazyka. V nejtěžších případech může během krátké doby nastat šokový stav se selháním srdce, plic, ledvin a celkovým krvácením. Na zmijí uštknutí se podávají kortikoidy a antihistaminika. Speciální sérum proti zmijímu uštknutí se v současné době používá minimálně, pouze v případech, kdy se jedná o výrazné zhoršení zdravotního stavu, protože sérum může vyvolat nežádoucí alergickou reakci. Zdroj: Záchranná služba Středočeského kraje