„V posledním týdnu se začala zhoršovat kvalita potravinářské pšenice u nejčasnějších odrůd, její výnosy jsou nižší. Sklizeň se bude hodit pro krmení. Celkově jsou ale letos výnosy lepší než v minulém roce,“ zhodnotila Zlata Koukolíčková, ředitelka Agrární komory Příbram.

Zemědělci nemohli a teď znovu nemohou kvůli podmáčené půdě vjet s technikou do polí. Pokud ano, sklizené obilí má vyšší vlhkost a musí se dosoušet. Současné potíže ale nevidí tak černě všichni zemědělci.

Podstatnou část sklizně pod střechou už mají v Zemědělském družstvu v Rosovicích. Mají už téměř po žních. Kvůli počasí se teď ale nemohou dostat pro zbytky. Na okolních polích prý ještě čeká na sklizeň 34 hektarů pšenice a devět hektarů tritikale. „V údolí mezi Kotenčicemi a Pičínem se drží voda, je to ještě tak na deset, čtrnáct dní. Sklidili jsme 1600 hektarů včetně řepky ve velice slušné kvalitě. Myslím, že minimálně polovina bude potravinářsky využitelná,“ nechce si stěžovat František Valíček z rosovického zemědělského družstva.

Sklizeň letos tak trochu zachránila dřívější sklizeň oproti jiným rokům. „Zatím je na Příbramsku necelých 70 procent sklizených ploch. Výnosy jsou průměrné a kvalita potravinářské pšenice postupně klesá. Vzhledem k dodání potravinářsky vysoce kvalitního zrna v počátcích sklizně jsem přesvědčen, že ho bude dostatek. Porosty totiž letos nejsou polehlé a převážně čisté,“ řekl Václav Semilský z Agentury pro zemědělství a venkov Příbram.