VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zoolog: Plné penziony na Padrtích, narvané lyžařské středisko? Nesmysl

Příbram - Na otázky čtenářů ve čtvrtek odpovídal Ondřej Sedláček z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze, který je spoluautorem plánu péče v budoucí CHKO Brdy a zakladatel motýlích rezervací na Příbramsku. Otázky se v podstatě týkaly jen budoucnosti Brd, které opouští armáda a vznikne tam CHKO.

9.4.2015
SDÍLEJ:

Ondřej Sedláček. Foto: Kateřina Chourová

Dobrý den, může podle vás cenné lokality, např. Padrťsko, ovlivnit výstavba, byť regulovaná nebo dopravní infrastruktura? Jaký máte názor na výstavby lyžařských areálů v Brdech obecně?
________________________________________
Dobrý den, ohrozit je samozřejmě může. Všichni ovšem doufáme, že se tak nestane. Já osobně nejsem kategoricky proti veškeré zástavbě. Otázka je, kdo a jak přesně zajistí onu regulovanost. Konkrétně na Padrtě by se například hodil statek - klidně po nějakém fungování jako statku s podporou managementu na Padrtích i s rozumnou hospodou - pro cyklisty, pěší turisty. Ale pod podmínkou, že majitel se zde primárně bude starat o hospodářství. Na Padrtě se hodí pastva. Ale výstavba nějakých penzionů, atrakcí pro turisty? To určitě ne. Podporu turistů a zázemí pro ně by si měly pohlídat obce - vyspat se ve Skořicích nebo Bukové a odtud výlety do Brd.
Co se týká sjezdovek - sám velmi rád lyžuji, vlastnil jsem i licenci pro výuku lyžování. Přijde mi ale, že stavět lyžařské areály v Brdech není dobrý nápad. Předně - poslední zimy bez sněhu ukazují, že by šlo spíše o nějakou investici, která by se někomu hodila. A provoz by mohl být problematický. Z hlediska ochrany přírody je důležité si říci, že pokud se vykácí kvůli sjezdovce smrková monokultura, žádná velká škoda to není. Čili opět záleží, kde by taková sjezdovka měla být. Je třeba si dále uvědomit, že sjezdovku často provází další výstavba a infrastruktura - a to vidím jako hlavní riziko.

Jaký máte názor na turistiku v Brdech, nebude potřeba ji úměrně regulovat?
________________________________________
Dobrý den, já osobně zastávám názor, že ochrana přírody je příliš restriktivní. Vychází ze zákazů a povoluje jen výjimky. Já bych povolil téměř vše v rámci slušného chování a zakazoval jen to, co opravdu uznáme za nutné. Pěší turistika a cykloturistika slušných lidí v podstatě z mého pohledu není třeba příliš regulovat. Pak je tu ale otázka bezpečnosti - některé plochy zkrátka nebezpečné jsou a budou a zde by opravdu lidé neměli mít přístup. Obecně ale krom prvních řekněme měsíců, let, neočekávám tisíce lidí. Určitě musí vzniknout značené cesty, cyklotrasy.

Dobrý den, pane Sedláčku, co je v Brdech nejcennější z pohledu zoologa a také celkově z pohledu ochrany přírody? Děkuji
________________________________________
Dobrý den, odpověď na Vaši otázku je jednoduchá. Jednoznačně veškeré bezlesí a vodní toky. O bezlesí je třeba zásadním způsobem pečovat, tj. udržovat bezlesí - např. pastvou na plochách bývalých vesnic, na dopadových plochách se musíme naučit například cílené vypalování. Vodní toky naopak vyžadují spíše bezzásahovost.

Pane Sedláčku, nemáte obavy, že se zprůjezdní Brdy napříč mezi okresy? Mám na mysli třeba od Záběhlé na Kolvín a do Skořic nebo na Dobřív?
________________________________________
Mám a nepřeji si to. Ale asi to ze své pozice neovlivním. Doufejme, že zvítězí zdraví rozum (no, to nezní příliš pravděpodobně, že?).

Dobrý den, mám na Vás dotaz týkající se smyslu propagace turistiky v Brdech. Nemyslíte si, že by bylo lepší neznačit trasy, ať si poutníci projdou a poznávají Brdy podobně jako ti, co to dělali, když byly Brdy zavřené veřejnosti? Já si myslím, že když už se pustily Brdy pro turistiku, mělo by tam být zachováno to výjimečné, co tam bylo - tedy krajina prostá obydlí, značených cest a stezek, prostě v nadneseném slova smyslu divočina…
________________________________________
Dobrý den, máte pravdu. Ale tohle bude určitě těžké. Vadí mi zástavba, turisté už mnohem méně. Propaguji ochranu přírody ne vedle nebo mimo lidi, ale v souladu s tím, co víme, že nevadí. Přístup lidí do většiny míst - tedy chodících na výlety pěšky, nebo turistů - z hlediska ochrany druhů i biotopů spíše nevadí. Ano, už to nebudou ty vandry jako za starých časů, ale pro mě tohle kouzlo stejně nezmizí. Vždyť lidé jsou líní - a chodí do přírody, jen když je hezky…:-)

Pane Sedláčku, myslíte si, že CHKO zastaví tu nesmyslnou těžbu, co se tam nyní děje? Má na to páky?
________________________________________
Dobrý den, bohužel, myslím si, že nezastaví. Páky nějaké má, ale z toho co vím, nechystá se nějaká zásadní ofenziva vůči VLS, aby se vše dalo hned do pořádku…

Vážený pane Sedláčku, jste spoluautorem plánu péče v budoucím CHKO Brdy.
Od pana Čámského slyším více jak 10 let, jak se v Brdech po zrušení VÚ budou budovat sjezdovky a různé další atrakce v Brdech. Nyní se do této akce také zapojil pan starosta Příbrami, pan Jindřich Vařeka. Od nikoho z nich jsem však dodnes nikdy neslyšel, kdo, jak a za kolik peněz bude zajišťovat průběžně čistotu životního prostředí v Brdech. Pokud si promluvíte s lidmi, kteří mají na starosti území Brdy, dozvíte se, že už dnes, kdy není prostor ještě celý otevřen, se setkávají v těchto lesích s nehorázným nepořádkem. Chci se tedy dotázat, kdo bude zodpovědný od příštího roku za čistotu v těchto Brdských lesích?
________________________________________
Dobrý den, zodpovědný bude (snad se nemýlím) i nadále správce (tedy VLS) a správa CHKO. Bude to ale velmi těžké. Brdy si zaslouží slušné turisty, ty špatné musí zodpovědné orgány tvrdě potírat. Jsem proti velkým investicím, jako člověk, který Brdy zná, si nemyslím, že by měly být úspěšné. To je spíše naivní představa - plné penziony na Padrtích, narvané lyžařské středisko? Nesmysl. Alespoň ne dlouhodobě. Jsem pro podporu obcí v lemu CHKO - Ti by měli těžit z přítomnosti případných návštěvníků. Ubytování, obchůdky, hospůdky, atrakce pro děti. Ať lidé začínají a končí své výlety zde.

Pane Sedláčku, jaké místo na Příbramsku považujete z přírodovědeckého hlediska za nejcennější? Děkuji
________________________________________
Dobrý den, pokud bereme v úvahu řekněme okres Příbram. Brdy (hlavně bezlesí), Sedlčansko (zachovalá krajina včetně mokřadů a krasových jevů), Hvožďansko - mokřadní louky, lepší rybníky, Povltaví - svahové lesy a stepi. Samozřejmě Motýlí rezervace :-) - ty reprezentují podobné kousky přírody. Motýlí step Pichce, mokřad pod Květnou, střelnice na Placech apod.

Dobrý den, zajímalo by mě, jaký má smysl CHKO, které je neskutečně rozkouskované tím, že bude uvnitř několik nepřístupných ploch, mám na mysli dopadovky a třeba zmiňovaný polygon pro bezpilotní letouny, vojenský tajný objekt v Němých a pak třeba střelnice Kolvín. Má takové CHKO smysl?
________________________________________
Dobrý den, uvažujete velmi správně - smysl je minimálně dosti oslaben. Ale pořád musíme doufat, že CHKO něco dobrého přinese. Je třeba přemýšlet v širším časovém období. Co bude za deset let? Třeba bychom si pak drbali hlavu, že CHKO není… Přístup lidí bude možná někde omezen, ale přírodně důležité fenomény mohou být zachovány. Střelnice je pro mě například jistou nadějí, že nedojde k zalesnění nebo dalšímu zarůstání Kolvína. Hlavní motivy vyhlášení CHKO byly - krajina! - tj. bez zástavby a civilizačních vlivů. Kupodivu ani střelnice a možná ani polygon není v rozporu s předmětem ochrany - bezlesých ploch. Ale my jsme nic takového neplánovali. Je třeba zkrátka pracovat s variantami, které okolnosti přináší. Až čas ukáže, jestli CHKO má či nemá smysl.

Jak chcete udržet bezlesí na cílových plochách, vždyť až odejdou vojáci, zaroste to břízama za deset patnáct let…
________________________________________
Dobrý den, na plochách bývalých vesnic například pastvou (kozy, ovce, kráva, do budoucna třeba zubři nebo divocí koně:-)). Dopadové plochy nepůjde udržet bez ohně - to je můj názor. Máme jedny z nejlepších hasičů v Evropě, nebo ne? Uměli by si určitě poradit i s nebezpečím munice (mluvil jsem s nimi). Kde je vůle, je i cesta. Brdy přinesly v minulosti pro nás, biology, nesmírně cenný a vlastně nechtěný experiment. Proč v experimentu nepokračovat?

Pane Sedláčku, jste příznivcem turistiky v tom smyslu, že se pro ně postaví různé pozorovatelny pro zvěř, jako je tomu na Šumavě a po chodníčcích je pošlou na rašeliniště apod. Plánuje se něco podobného v Brdech?
________________________________________
Dobrý den,ano, jsem. Ochrana přírody nesmí být pouze restriktivní, ale ukazovat lidem to, co my víme. Brdy nabízí určitě řadu sofistikovaných zážitků, které mohou běžnému návštěvníkovi unikat. Krása může být poměrně skrytá pro ty, kdo neví, na co se dívat. Brdy mají fenomény, které jsme v okolní kulturní krajině zničili. Ochrana přírody je musí umět využít, ukázat je a lidi tím vlastně i učit tomu, co jinak nevidí.

Ahoj kamaráde. Jak to vidíš s Brdama obecně?
________________________________________
Nazdar! Dobře víš, že jsem optimista:-) Tlaky jsou různé, představy přebujelé. Nejsem jasnovidec - třeba se to celé pokazí.
Já si jednoznačně přeji následující:
1. Brdy bez nesmyslné zástavby. Už jsem ale naznačil výše, že třeba statek s hospodou na Padrti si představit umím. Penzion na vrcholu Houpáku by byl zvěrstvo. Snad si rozumíme…
2. Maximální podporu udržení a péče o bezlesí. Myslím, že to umíme a co neumíme, se naučíme (tím myslím obecně ochranu přírody). Jasně, nebude to hned, ale on Tok taky nezaroste za 10 let kompletně. Pokud se ale velká část ploch převede na les, už bude problém ten les zase někdy v budoucnu vytlačit. V kontextu zničené zemědělské krajiny je bezlesí naprosto zásadní!
3. Zásadní vylepšení péče o lesy - týká se hlavně dnešního území újezdu. Jde nejen o omezení šílené těžby a vylepšení skladby lesů, ale i o odvodnění lesů. Řešit povodňové stavy přehradou na jednom z nejkrásnějším místě Brd, je opravdu nesmysl.
4. Do Brd asi vlítne kdekdo, ale snad se situace ustálí a do Brd budou jezdit lidé za přírodou a odpočinkem. Ony Brdy nejsou pro všechny - většině lidí bude stačit jedna návštěva, požerou je komáři na Padrti, zmoknou na Toku…
5. Přeji si, aby vyhlášení CHKO pomohlo obcím při obvodu. A ne bohatým lidem, kteří chtějí být ještě bohatší.

Slyšel jste něco o infocentru, které má vyrůst v Obecnici v režii vojenských lesů? Bude prý nabízet něco jako mapu pro houbaře. Nepřijde vám tohle už trochu moc ujeté?
________________________________________
Dobrý den, slyšel, nevidím v tom nic špatného. VLS se musí nějak k turistům postavit, a tohle vnímám jako rozumný krok. Obecnice je jednou z přirozených bran do Brd. Ať zde lidé nechají auta, v hospodě a penzionu peníze, v infocentru zjistí, kam mají jít a … vyrazí.
Nevím, co je houbařský průvodce, ale vlastně proč ne. Je to samozřejmě přitažené za vlasy, já to nevyužiji, ale ať si lidi třeba pořídí vyhledávač hříbků.

Autor: Redakce

9.4.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zákaznický servis - Zákaznický servis Pracovníci v zákaznických 20 000 Kč

Pracovníci v zákaznických kontaktních centrech Pracovníci obchodního klienského místa. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Pozice:pracovníci obchodního klienského místa, Náplň práce:, Obsluha stávajících klientů ČSOB Pojišťovny, profesionální finanční poradenství, péče o nové klienty, Požadavky:, ŘP skupiny B, Zaměstnanecké výhody: slevy na volání, slevy na produkty skupiny ČSOB Group. , Nástup od 1.9.2018. Mzda: 20 000,- Kč, Kontakt:Linzmajerová Helena, tel.: 602 478 379, e-mail: helena.linzmajerova@obchod.csobpoj.cz, Místo výkonu práce:POJIŠTOVNA IB- provozovna Střelecká, Střelecká č.p. 26, Příbram II. Pracoviště: Pojištovna ib- provozovna střelecká, Střelecká, č.p. 26, 261 01 Příbram 1. Informace: Helena Linzmajerová, +420 602 478 379.

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 22 000 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě Údržba forem. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: údržba forem, Požadujeme: minimálně výuční list , zaměření strojírenství, technické zaměření, manuální zručnost, samostatnost, přesnost, spolehlivost. Uvedená mzda pro uchazeče, který splňuje znalostní požadavky. HPP na dobu určitou s výhledem na dobu neurčitou. Směna pouze ranní., Zaměstnanecké výhody: Q. odměny, příspěvek na obědy, životní pojištění, odměny, Nástup možný ihned na dobu určitou na 1 rok (možnost prodloužení). Mzda: 22 000,- Kč, Kontakt: Frýdlová Marcela, tel.: 318 600 140 - 8:00 - 15:00 hod., e-mail: frydlova@agor.cz, Místo výkonu práce: Agor Tech spol. s r.o., Sádek č.p. 1, 261 01 Příbram 1. Pracoviště: Agor tech spol. s r.o., 261 01 Příbram 1. Informace: Marcela Frýdlová, +420 318 600 140,318 600 181.

Výroba - Výroba Seřizovači 18 000 Kč

Seřizovači a obsluha ostatních obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích) Strojírenští dělníci. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: Pozice: strojírenští dělníci, Do nepřetržitého provozu výrobní společnosti v Příbrami hledáme strojírenské dělníky/dělnice pro obsluhu výrobních zařízení - svařovacích robotů. Požadujeme základní vzdělání, praxe ve výrobní společnosti nebo vyučení (strojírenského nebo technického směru) výhodou, nezaučené zaškolíme, manuální zručnost. Nabízíme práci ve stabilní společnosti působící v perspektivním oboru automotive, možnost profesního růstu, mzdu v závislosti na plnění úkolů a kvalifikačních požadavků , Zaměstnanecké výhody: 5 týdnů dovolené, závodní stravování, Nástup: od 1.8.2018 do 31.7.2019 (dle dohody - možnost prodloužení). Mzda: 18 000,- Kč, Kontakt: Brabcová Hana, e-mail: hana.brabcova@karsit.cz, Místo výkonu práce: KARSIT HOLDING, s.r.o., provozovna PŘÍBRAM, Obecnická č.p. 283, Příbram I. Pracoviště: Karsit holding, s.r.o., provozovna příbram, Obecnická, č.p. 283, 261 01 Příbram 1. Informace: Hana Brabcová, +420 318 428 380.

Výroba - Výroba Ruční balič 12 200 Kč

Ruční baliči Ruční baliči, plniči a etikovači. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 13200 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: Pozice:ruční baliči, plniči a etikovači, OC, Jedná se o krátkodobé zaměstnání., Požadavky:, spolehlivost, pracovitost, souhlas s docházkou do práce v sobotu a neděli a státních svátcích, výpis z rejstříku trestů, Nástup od 15.9.2018 do 13.12.2018. Mzda: 12 200,- až 13 200,- Kč, Kontakt: každou středu mezi 10:00 až 12:00hod na provozovně Zeman maso uzeniny, Příbram, Jinecká 315, Kvasniy Lyubov, tel.: 777 051 469. Pracoviště: Moncton industrial s.r.o. pracoviště pb, Jinecká, č.p. 315, 261 01 Příbram 1. Informace: Lyubov Kvasniy, +420 777 051 469.


Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).

Ke kauze H-system hodlá kraj přispět statisíci korun

Účastníci Hořovické heligonky si svá vystoupení obravdu užívali. K vidění byla i výstava historických nástrojů.
50

OBRAZEM: Hořovická heligonka představila svůj 41. ročník

VIDEO: Sněhurka usnula v kapli Božího těla u chrámu sv. Barbory

Kutná Hora - Pohádku Sněhurka a sedm trpaslíků natáčeli filmaři v anglicko-německé koprodukci v kapli Božího těla u chrámu svaté Barbory.

Sirkou si v přírodě neškrtnete. Ani zapalovačem

Střední Čechy – Na omezení a zákazy, jejichž uplatňování je v době suchých veder logické a většinou plyne z aktivního používání zdravého rozumu, nicméně se je vyplatí připomínat, upozorňují středočeští hasiči. Pravidla pro činnost v přírodě se v celém kraji zpřísňují od nedělní šesté hodiny ranní, kdy po krátkodobé pauze opět začne až do odvolání platit výstraha Českého hydrometeorologického ústavu na zvýšené nebezpečí vzniku a šíření požárů.

V Ravaku znovu začalo hořet. K troskám haly vyjeli hasiči

Příbram - Páteční požár, který hasiči likvidovali až do soboty, nebyl tento víkend posledním výjezdem hasičů do areálu společnosti Ravak. V sobotu večer se znovu vznítily trosky zdemolované haly a hasiči vyhlásili první stupeň požárního nebezpečí.

V Dobříši odstartoval Mezinárodní kynologický festival

Dobříš – V pátek 17. odstartoval v Dobříši Mezinárodní kynologický festival Dobříš 2018 a tento svátek psovodů a pejskařů potrvá až do neděle 19. srpna.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT