„Určitě bychom přivítali další kolegy, ale bohužel jako stavovská organizace nemáme možnosti jak nové lékaře do regionu lákat. Čili ty pobídky musí přijít od pojišťoven či měst a obcí,“ vysvětluje Iva Langerová.

Například Příbram vede jednání se Středočeským krajem o směně majetku, kdy cílem je získat do vlastnictví budovu bývalé II. Polikliniky. Zde město plánuje zřídit centrum primární péče, kde by lékařům byly poskytnuty ordinace. „Kdy, nebo zda vůbec, bude moci být toto centrum zřízeno, záleží pouze na tom, jak dopadnou jednání se Středočeským krajem,“ uvedla mluvčí radnice Eva Švehlová.

Nedostatek zubních lékařů na Příbramsku navíc lehce zhoršuje také skutečnost většího počtu ordinací, kde kvůli mateřství lékařky pracují na zkrácené úvazky. Většinou jde o mladé stomatoložky, které ordinaci přebraly po kolegovi, jež odešel do důchodu. „Tyto mladé doktorky často bývají čerstvými maminkami, které nyní ordinují jeden až dva dny v týdnu. Ty tři dny tam pak logicky chybí, ale myslím, že se to časem hodně zlepší. Nicméně v současnosti takových ordinací tu máme poměrně dost,“ sdělila Langerová.

Odlišný styl péče od mladých zubařů

Vliv na méně ošetřených pacientů má rovněž odlišný styl péče mladších kolegů, kteří s pacientem stráví více času a tím přinesou kvalitnější ošetření. „Sice ošetří méně pacientů za den, ale tohle jim lze těžko vyčítat, protože by ta medicína určitě měla jít tímto směrem,“ dodala Langerová.

Hledání nového zubaře může být tedy pro některé pacienty výzvou. Obecně platí, že je povinností pojišťoven se o své klienty postarat a pomoct jim stomatologa zajistit. Většina tedy průběžně aktualizuje seznam dostupných zubařů a může tak hledání ulehčit. Obecně stačí pouze zajít na pobočku a poptat se. Často se ale stává, že budou muset lidé za novým stomatologem dojíždět i do vedlejšího okresu, většinou do Prahy.

Jak potvrdil stomatolog ze sousedního Berounska a předseda Oblastní pobočky stomatologické komory Beroun Václav Krůta, problém obtížného hledání zubaře se týká hlavně lidí, kteří se předtím moc o preventivní návštěvy nestarali anebo z jiného důvodu je nemohli uskutečnit. „Převážná většina takovýchto pacientů jsou lidé, kteří řadu let nebyli na ošetření a nikam pravidelně nechodili. To je poté samozřejmě problematické, když pak najednou narychlo shánějí lékaře,“ vysvětlil Krůta.

Situaci by mohly výrazně pomoct takzvané kapitační platby, které budou motivovat zubaře k navýšení počtu registrovaných pacientů.