Jeho slovy, ale i prostřednictvím rozhovorů s pamětníky budou představeny nejen podrobnosti z poslední velké bitvy v Evropě u Slivice, ale také všeobecně téměř neznámé události z Březnice, kde 10. května esesáci popravili 13 lidí, a z Živohoště na Slapech, kde bylo brutálně zavražděno dalších sedm. Přičemž příbramské muzeum má i detailní fotodokumentaci, kterou si nacisté pořizovali. „Zachycuje, jak oběti vedou ke zdi i jak je pak strkají do vody,“ přiblížil Velfl, co snímky zachycují jako trvalé varování.

Známější je poslední krvavá bitva války, které se odehrávala u Slivice ve dnech 11. a 12. května 1945; bude ji připomínat i úterní pietní akt. Tamější oblastí u Milína procházela demarkační linie mezi územím určeným k obsazení spojeneckými vojsky a Rudou armádou, přičemž Němci se snažili uniknout ze sféry sovětského vlivu a dostat se do zajetí k Američanům. Ti však nevyhověli – a Němci se navzdory kapitulaci rozhodli pokračovat v boji.

I když jinde už panovala radost z konce války, zde se rozhořel konflikt, do něhož se na straně jejich protivníků postupně zapojili bývalí spojenci z řad Ruské osvobozenecké armády generála Vlasova, domácí civilisté společně se sovětskými partyzány, ale i příslušníci hned tří ukrajinských frontů, a dokonce také předsunuté jednotky 3. americké armády. I k tomu je k dispozici řada dříve nezveřejněných materiálů, jež jsou společně s dalšími militarii včetně trojrozměrných exponátů k vidění až do konce prosince na výstavě v lešetickém Památníku Vojna.

Autorem scénáře této výstavy je právě ředitel Velfl, který také dokumenty z podkladů příbramského muzea bude představovat na obrazovce. „S redaktorem Přemyslem Čechem jsme to v předminulém týdnu natáčeli dva dny; v úterý a ve čtvrtek vždy od rána do pozdního odpoledne,“ řekl Velfl Deníku.

Připomněl, že s šéfem Reportérů ČR Markem Wollnerem se na tomhle projektu domlouval už loni k 75. výročí konce války – tehdy však z plánů sešlo kvůli koronavirovým omezením. Původně se s vysíláním podle Velflových slov počítalo již v době aktuálních výročí; následně byl termín posunut: z 10. května na sedmnáctého.