Hráčský kádr tehdy tvořili většinou odchovanci: brankáři – Pavlík, Beneš, Jurdák, obránci – Pinc, Bejček, R. Burda, Kocanda, M. Štefan, Chlupis, záložníci – Kyttler, Mára, Zd. Míka, Šach, Šrain, útočníci – Šlehofer, Klabík, Hulínek, Hamšík a Žemlík.

Jarní přípravu ještě začal i odchovanec Slavie Tonda Soucha, ale ze studijních důvodu dvouleté účinkování v dresu Spartaku ukončil.

Horší situace byla již u dorostu, kde generační problém nabíral na síle. Na jaře 1969 ještě dorostenci uhájili ligové pozice, ale po letním odchodu dalších výborných hráčů – Šach, Žemlík, Žáček a onemocněním Kareše, nastaly v dalším soutěžním ročníku velké problémy. Nový trenér Kamzík dělal, co mohl, ale dorost se neustále propadal v tabulce a neměl žádnou šanci se udržet v elitní dorostenecké soutěži.

Právě uspokojivé výkony A mužstva na podzim 1969 předpokládaly, že se podaří hrát o čelo tabulky. Mužstvo se opíralo o spolehlivé výkony gólmana Pavlíka. V obraně hrál prim stoper Bejček a zdařile mu sekundoval Kocanda. V záloze si vedli zdatně Pinc se Štefanem a útok těžil z výborné hry tria Žemlík, Vesecký, Šlehofer. Dobrým špílmachrem byl Jarda Mašek (syn hrával za Marilu). Škoda, že se nepodařilo udržet Jirku Šacha, který následoval Brenninga, Škváru a Lžičaře na Litavku. Naopak velkým přínosem byl podzimní příchod zkušeného Tondy Veseckého, který byl právě za Šacha vyměněn, a k tomu přišel jako přívažek gólman Jarolím, ale ten toho moc neodchytal.

V zimní přestávce Spartak přišel o dalšího vynikajícího hráče. Petr Žemlík odešel do prvoligového Kladna, později se stal uznávaným trenérem v prvoligové Opavě a i jeho syn později působil v Marile Příbram.

Jaro 1970 potvrdilo vzestup výkonnosti A mužstva. Na pravém beku se začal objevovat talent z dorostu Josef Sýbek. Tento post si obhájil i přes velkou konkurenci v zadních řadách. Po 19 kolech se fotbalistům přiblížil sen o divizi. Výhra nad věčným rivalem RZ Dobříš vynesla Hadrabovy svěřence na 1. místo tabulky před Cementárny Beroun a Teslu Votice. Vítězná sestava proti Dobříši: Pavlík – Sýbek, Pinc, Bejček, Kocanda – Štefan, Mašek, Burda (Vonášek) - Vesecký, Šlehofer, Hulínek. Branky vstřelili: Mašek a po velkém sólu Šlehofer.

Škoda, že se výbornou výchozí pozici nepodařilo udržet. Hráči první místo neudrželi a tato šance se již v dalších letech nenaskytla. Hlavní příčinou bylo, že každoročně odcházeli „za lepším“ výše jmenovaní fotbalisté. Finanční situace v klubu nedokázala tyto hráče udržet. S hráči Breninngem, Škvárou Lžičařem, Šachem a Žemlíkem se mohla na Spartaku hrát i národní liga. I přes tato výrazná oslabení zůstávalo na Spartaku ještě dostatek kvalitních fotbalistů, kteří mohli pomýšlet na divizní mety. Zvláště výborné výkony Veseckého a Šlehofera k tomu předurčovaly.

(pokračování za týden)

JOSEF BACÍK