Letos se uskuteční už třetí ročník této bezpečnostně zábavné akce, která je určená jak mateřským a základním školám, ale i široké veřejnosti. Při ní mají děti i dospělí jedinečnou možnost seznámit se s činností i technikou složek Integrovaného záchranného systému a dalších organizací, které se starají o bezpečnost obyvatel. Akce se koná v pátek 15. června od 9 do 16 hodin v areálu Nového rybníka a pro návštěvníky je připravena řada dynamických i statických ukázek.

„Snažíme se, aby každý ročník přinesl něco nového. Letošní novinkou bude zejména střelba z malého děla Armády ČR, ale také ohňový stan Hasičského záchranného sboru, kde děti uvidí, jak náročná je práce hasičů v zakouřeném prostředí,“ zve na akci příbramská místostarostka Alena Ženíšková.

Letošní ročník ale přinese i nejednu novinku. Letos totiž Středočeská policie společně s nadací Konto Bariéry, generálním partnerem Zdravotní pojišťovnou ministerstva vnitra ČR a spolkem Bezpečná společnost v rámci Dne Bezpečné Příbrami se v rámci programu rozhodli uspořádat sportovně charitativní akci s názvem „Přes bariéry s policií“. Konat se bude od 9 do 16 hodin v areálu přírodního koupaliště Nový rybník a její výtěžek bude určený na charitu.

Konkrétně půjde o to, že si návštěvníci budou moci v areálu vyzkoušet fyzické testy pro přijetí do řad Policie ČR. „Tím, že si občané vyzkouší testy fyzické způsobilosti, které jsou nezbytné k přijetí do služebního poměru k Policii ČR, přispějí na tříletou Laurinku z Příbramska trpící vzácným onemocněním tak zvaným CHARGE syndromem. Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra za účastníky tohoto testu zaplatí startovné a tím finančně holčičku podpoří,“ vysvětluje tisková mluvčí příbramské police Monika Schindlová s tím, že doufá, že zájemců o vyzkoušení vlastní fyzičky bude co nejvíce.

Rodina nemocné holčičky přivítá jakýkoliv finanční příspěvek, který by mohli použít na zlepšení vážného zdravotního stavu jejich dcery. U stánku Policie ČR se bude nacházet i certifikovaná pokladnička Konta Bariéry, do které bude moci kdokoli dobrovolně přispět.

Kromě dobrého pocitu, že každý účastník testu pomohl dobré věci, získá od pořadatelů i drobné ocenění. „V případě úspěšnosti obdrží platné osvědčení o složení této zkoušky, které může při případné žádosti o zařazení do služby uplatnit,“ potvrzuje příbramská místostarostka Alena Ženíšková s tím, že věří, že tato akce, oblíbená zejména u dětí, bude pokračovat i v nadcházejících letech. Zdravotnická záchranná služba předvede dynamickou ukázku transportu raněného, Věznice Příbram ukáže veřejný výcvik psů a zákrok proti ozbrojeným odsouzeným a HZS Příbram se představí s výcvikem záchranářských psů a vyhledáváním v sutinách. „Na začátku jsme si nebyli jistí, zda budou mít Příbramští o tuto akci zájem, ale první ročník vzbudil u dětí i široké veřejnosti tak neuvěřitelný ohlas, že jsme se rozhodli v pořádání této akce pokračovat,“ vzpomíná za začátky projektu velitelka Městské policie Příbram Jaroslava Vodičková.

Dále se diváci mohou těšit na přehlídku koňské jízdní hlídky Městské policie hl. m. Prahy, policejní vrtulník, mobilní rentgen a laserový střelecký trenažér Celní správy, ukázky policejních bezpilotních letounů a mnoho dalšího. Letošní ročník skrývá i překvapení v podobě vystoupení skupiny Groove Army, která doslova rozbubnuje celý areál.
Bohužel letos musí veřejnost počítat při návštěvě akce s menšími komplikacemi ohledně parkování. „Z důvodu výstavy inline dráhy nebude letos možné zaparkovat auto na staré milínské silnici a v provozu nebude ani nové parkoviště v areálu koupaliště, kde bude při akci vystavena technika některých složek,“ upozorňuje tisková mluvčí města Pavlína Svobodová. Nejbližší možné plochy na odstavení vozidla budou buďto na Flusárně nebo vedle kruhového objezdu a čerpací stanice a také na parkovišti vedle Drupolu, za kruhovým objezdem směrem na Milín. Tato parkoviště jsou pro řidiče zdarma.